Anizometropia, czyli inaczej różnowroczność, to schorzenie, które polega na tym, że każde z oczu ma inną wadę wzroku. Rzeczą zupełnie normalną jest, gdy różnica ta jest niewielka. Jednak gdy sięga ona kilku dioptrii, anizometropia może być szczególnie uciążliwa.

Różnowzroczność osiowa lub refrakcyjna

Aby ustalić odpowiednią metodę korekcji anizometropii, należy najpierw zbadać jej rodzaj. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy różnowzroczności: osiową i refrakcyjną. Różnowzroczność osiowa związana jest z różnicą długości osiowej gałek ocznych. Z kolei różnowzroczność refrakcyjna występuje przy tej samej długości osiowej gałek, lecz różnych mocach łamiących obrazów oczu, co najczęściej wynika z odmiennych krzywizn rogówek. Oprócz anizometropii osiowej i refrakcyjnej możemy wyróżnić także: anizometropię astygmatyczną, nadwzroczną czy krótkowzroczną. Jedną z najbardziej uciążliwych odmian różnowzroczności jest anizometropia mieszana, zwana również antymetropią, polegająca na tym, że jedno z oczu jest krótkowzroczne, a drugie nadwzroczne.

Co wpływa na rozwój różnowzroczności

Czynników wpływających na rozwój anizometropii jest wiele. Jako najważniejsze z nich wymienia się dziedziczność, wadę zeza, jednostronne patologie oczne powiek lub siatkówki, a także operacje gałki ocznej, np. na zaćmę. Różnowzroczność znacznie zaburza widzenie obuoczne. Aby uniknąć różnej wielkości obrazów siatkówkowych, często pozostawia się jedno oko celowo „niedokorygowane”. Niestety, prowadzi to zwykle do sytuacji, w której mózg nie potrafi prawidłowo złożyć obrazów z obu oczu, gdyż nie są one wystarczająco ostre. W związku z tym może się zdarzyć, że wyłączy on z pracy niedokorygowane oko, co będzie skutkowało jego późniejszym niedowidzeniem.

Soczewki czy okulary?

Przy korekcji różnowzroczności najwygodniejszym rozwiązaniem będą soczewki kontaktowe. W przypadku anizometropii grubość soczewek okularowych w zależności od wady każdego oka może znacznie się od siebie różnić, co może wyglądać nieestetycznie. Tak samo będzie w przypadku, gdy wadę ma tylko jedna gałka oczna. Wtedy noszenie okularów na obu oczach nie ma większego sensu, a dużo wygodniej jest skorygować jedno z nich za pomocą soczewki kontaktowej. Dla osób, które nie chcą lub nie mogą nosić soczewek, a chcą cieszyć się atrakcyjnym wyglądem, coraz częściej za dodatkową opłatą mogą wyrównać grubość szkieł w okularach.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: