Świat nieustannie pędzi do przodu, aby za nim nadążyć, każdego dnia posługujemy się wieloma gadżetami elektronicznymi. Niestety, ich codzienne, wielogodzinne użytkowanie, negatywnie wpływa na nasz wzrok. 

Według danych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, do gabinetów lekarskich  zgłasza się coraz więcej dzieci i młodzieży, których wada wzroku związana jest z używaniem sprzętu elektronicznego – szczególnie tych urządzeń z małym ekranem. Najczęstszym zaburzeniem jest skurcz akomodacyjny.

Czym jest skurcz akomodacyjny?

Soczewka oka posiada zdolność akomodacji (nastawności), dzięki czemu bez problemu widzimy obiekty znajdujące się zarówno blisko jak i daleko. Nastawność polega na zmianie kształtu oraz mocy łamiącej soczewki. Zmiany te, są możliwe dzięki odpowiedniemu napięciu okrężnych włókien mięśnia rzęskowego oka. Podczas patrzenia w dal mięsień ten jest rozluźniony, z kolei w trakcie obserwowania obiektów z bliskiej odległości jest on napięty. Przez skurcz akomodacyjny, po dłuższym wpatrywaniu się przykładowo w ekran telefonu, oko nie jest w stanie dostosować się do patrzenia w dal, w wyniku czego, przez pewien czas po oderwaniu wzroku od ekranu oddalone przedmioty są słabo widoczne.

Problemy z nieostrym widzeniem w dal to nie jedyne problemy związane z nadużywaniem gadżetów elektronicznych. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran laptopa lub smartfona objawia się zmęczeniem oczu, a także bólami głowy. W przypadku dzieci i młodzieży należy zwrócić uwagę czy podczas patrzenia w dal mrużą lub pocierają oczy. Nie należy bagatelizować wspomnianych wcześniej bóli głowy. Gdy zaobserwujecie u siebie lub swoich pociech któryś z objawów warto udać się do lekarza.

Jak zapobiec skurczowi?

Aby nie dopuścić do skurczu niezwykle istotna jest profilaktyka. Podstawą są przerwy w trakcie wytężonej pracy oczu lub dłuższym skupianiu wzroku na bliskich obiektach. Co jakiś czas należy oderwać wzrok i popatrzyć w dal. Dzieci powinny mieć z góry określony czas korzystania z urządzeń elektronicznych. Warto wykonywać również ćwiczenia rozluźniające napięcie akomodacji. Nie należy zapominać o właściwej diecie oraz wizytach kontrolnych u okulisty.

Pamiętaj!

Laptop, komputer, smartfon czy tablet to urządzenia, które niezaprzeczalnie ułatwiają komunikację lub pracę, dostarczają informacji i rozrywki. Są niezwykle przydatne, jednak niezbędny jest umiar podczas ich używania. Długie godziny lub całe dnie spędzone na wpatrywaniu się w ekran nie pozostaną bez wpływu na wzrok zarówno Twój jak i Twoich dzieci.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: