Każdy z nas, choć raz w życiu odczuwał nadwrażliwość na światło. Światłowstręt z reguły kojarzy nam się z migreną oraz z tzw. kacem po całonocnej imprezie. Może pojawiać się także w przypadku osłabienia organizmu i gorączki. Objawia się bólem oczu i mrużeniem powiek w trakcie patrzenia nawet na mało ostre światło, czasem jednak jest przyczyną wielu poważniejszych schorzeń. 

Czym jest światłowstręt?

Światłowstręt, inaczej fotofobia, jest nadwrażliwością oczu na światło, objawiającą się z reguły bólem gałek ocznych oraz niekontrolowanym mrużeniem powiek. Ponadto, objawom tym może towarzyszyć pieczenie i łzawienie oczu. Zazwyczaj przyczyna światłowstrętu jest nam znana: migrena, gorączka, zmęczenie. Jednak, jeśli często odczuwasz nadwrażliwość na światło bez konkretnej przyczyny, może to być objaw choroby.

Nadwrażliwość na światło objawem choroby

Światłowstręt niekiedy bywa objawem chorób oczu. Gdy oprócz światłowstrętu dokucza Ci ból głowy, a Twoje oczy łzawią i są przekrwione, możesz cierpieć na zapalenie tęczówki. Nieleczony stan zapalny tęczówki często prowadzi do powikłań, takich jak gruźlica czy infekcje nosa, a także może przyczynić się do jaskry i zaćmy. Kolejną chorobą objawiającą się światłowstrętem jest zapalenie spojówek. W przypadku tego schorzenia, obok nadwrażliwości na światło, pojawia się zaczerwienienie i swędzenie oczu oraz lepka wydzielina. O domowych sposobach radzenia sobie z zapaleniem spojówek pisaliśmy tutaj. Światłowstręt bywa także objawem zapalenia twardówki, której towarzyszy uciskowy ból oczu oraz łzawienie. Ponadto, nadwrażliwość na światło to objaw chorób rogówki, siatkówki, zapalenia wnętrza gałki ocznej czy jaskry wrodzonej oraz skutek oparzenia oczu i niewłaściwego użytkowania soczewek kontaktowych. Oprócz chorób związanych z narządem wzroku, światłowstręt bywa sygnałem alarmowym przy innych problemach ze zdrowiem, takich jak zapalenie opon mózgowych, włośnica, wścieklizna, problemy z tarczycą, odra, grypa i nowotwory.

Jak zwalczyć światłowstręt?

Aby pozbyć się światłowstrętu należy przede wszystkim znaleźć i zwalczyć jego przyczynę. Często powodem nadwrażliwości na światło jest także nieodpowiednia dieta. Gdy w naszym organizmie zaczyna brakować ryboflawiny (witaminy B2), nasze oczy stają się nadmiernie uwrażliwione. Aby uzupełnić niedobory tej witaminy należy spożywać mięso, przetwory mleczne, ryby, warzywa strączkowe i orzechy. Przed nadwrażliwością na światło możemy także zabezpieczać się nosząc okulary przeciwsłoneczne. Jeśli natomiast podejrzewany, że światłowstręt może być objawem poważniejszej choroby powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: