Zdarza się, że nasze oczy są przekrwione, swędzą, pieką i łzawią. Symptomy te mogą być związane z chwilowym podrażnieniem oka, lecz również mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu. Jeżeli powyższe dolegliwości zaczynają utrudniać Ci wykonywanie codziennych czynności – najprawdopodobniej cierpisz na zapalenie spojówek.

Czym objawia się zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu, objawiające się ich pieczeniem, łzawieniem, swędzeniem, zaczerwienieniem oraz bólem. Powyższym objawom może towarzyszyć także światłowstręt, uczucie piasku pod powiekami, wyciek ropnej wydzieliny z oka, a nawet pogorszenie widzenia. Oczy chorującego na zapalenie spojówek są obrzęknięte i wrażliwe. Schorzenie najczęściej wywoływane jest przez bakterie, wirusy i alergeny. Jego przyczyną może być także długotrwałe przebywanie w zadymionym bądź zakurzonym pomieszczeniu, promieniowanie, jak również złe oświetlenie.

Wiele różnych odmian

Mimo że objawy zapalenia spojówek są łatwe do rozpoznania, ustalenie jego przyczyny sprawia często problemy. Choroba ta bowiem ma wiele odmian. Jedną z nich jest bakteryjne zapalenie spojówek, wywołane przez wszelkiego rodzaju bakterie, i jest ono najczęściej występującą formą tego schorzenia.
Kolejną odmianą jest wirusowe zapalenie spojówek wywołane przez wirusy, szczególnie te związane z infekcjami górnych dróg oddechowych.
Często spotykanym rodzajem tej choroby jest także alergiczne zapalenie spojówek występujące w okresie namnażania się alergenów oraz spowodowane różnego rodzaju środkami drażniącymi.
Ponadto zapalenie spojówek może mieć również podłoże grzybicze, infekcyjne, chemiczne lub być wywołane przez zespół suchego oka. W zależności od jego rodzaju mamy do czynienia z charakterystycznymi, dominującymi w danej odmianie objawami. Na przykład w przypadku alergicznego zapalenia spojówek głównym objawem jest świąd, w przypadku zakaźnego zapalenia spojówek – ropna wydzielina, a w przypadku zespołu suchego oka – pieczenie i łzawienie.

Jak sobie pomóc?

Po wystąpieniu pierwszych symptomów, zapalenia spojówek, możemy sami spróbować załagodzić jego objawy. Dobrze jest wtedy robić zimne okłady lub sięgnąć po tzw. sztuczne łzy bądź ogólnodostępne krople do oczu, np. te ze świetlikiem w składzie. Jeśli po kilku dniach dolegliwości nie będą chciały ustąpić, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Może się zdarzyć, że konieczne będzie także przeprowadzenie badania bakteriologicznego wydzieliny z oka. Okulista zbada, na który rodzaj zapalenia spojówek cierpimy i dobierze odpowiedni rodzaj leczenia. Pamiętaj, aby podczas zapalenia spojówek nie pocierać oczu, gdyż może to zaostrzyć jego objawy. Unikaj również kontaktu z kurzem, dymem i pyłem. W trakcie choroby zrezygnuj także z noszenia szkieł kontaktowych oraz kąpieli w basenie. W przypadku ostrego zapalenia spojówek konieczne może się okazać całkowite zrezygnowanie z wykonywania makijażu oraz ze stosowania kosmetyków do oczu. Wszelkie preparaty oraz czynniki zewnętrzne dodatkowo podrażniają chore oczy. W przypadku zapalenia spojówek bardzo ważna jest także jego profilaktyka. Dlatego też aby uniknąć stanu zapalnego spojówki, dbaj szczególnie o higienę, nie dotykaj oka brudnymi rękami, nie używaj cudzych szkieł kontaktowych czy kosmetyków do makijażu, rób przerwy w pracy przed komputerem oraz w klimatyzowanym, zadymionym bądź zakurzonym pomieszczeniu. Jeżeli jesteś alergikiem, wyeliminuj ze swojego otoczenia wszelkie alergeny, a jeśli nosisz soczewki – używaj tych jednodniowych.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia:

  • EyeWiki
  • Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011