Nosisz soczewki? A może dopiero przymierzasz się do ich kupna? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie 10 wskazówek, jak sprawić, aby noszenie szkieł kontaktowych stało się prostsze. 

1. Zadbaj o higienę i odpowiednią pielęgnację

Podczas noszenia szkieł kontaktowych higiena to rzecz priorytetowa. Dlatego też przed ich założeniem dokładnie umyj i osusz ręce. Nie dotykaj ani oka, ani soczewki, mając brudne dłonie. Pamiętaj także, aby nigdy nie czyścić szkieł w wodzie, a wyłącznie w przeznaczonym do tego płynie. Warto także zrobić zapas płynu do czyszczenia i przechowywania soczewek. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której po zdjęciu szkieł nie będziesz miał jak ich wyczyścić czy przechowywać do ponownego założenia. Odpowiednia higiena użytkowania i pielęgnacja soczewek jest niezwykle istotna dla zdrowia Twoich oczu.

2. Zakładając szkła, zawsze zaczynaj od tego samego oka

Soczewki zakładaj, zaczynając za każdym razem od tego samego oka. Szkła kontaktowe różnią się od siebie, dlatego też tak istotne jest, aby prawa soczewka została założona na prawe, a lewa na lewe oko. Dzięki zakładaniu szkieł kontaktowych zawsze od tej samej strony unikniesz pomyłki.

3. Nie pożyczaj soczewek

Nawet w sytuacji, gdy ktoś z Twoich znajomych czy bliskich ma tę samą wadę wzroku co Ty, pod żadnym pozorem nie wymieniaj się z nim soczewkami. Pożyczanie cudzych szkieł może bowiem prowadzić do powstania poważnych infekcji oka.

4. Nie noś szkieł kontaktowych, gdy masz stan zapalny oczu

Wszelkie stany zapalne oczu najczęściej są spowodowane przez bakterie, wirusy, grzyby bądź alergeny. Dlatego też jeśli Twoje oczy są chore, do momentu ich wyleczenia zrezygnuj z noszenia soczewek. Szkła kontaktowe nie tylko dodatkowo podrażniają oczy, ale także mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić ich wyleczenie. Używając soczewek podczas infekcji, możemy doprowadzić do zakażenia oczu, przez co szkła będą się nadawały tylko do wyrzucenia.

5. Zdejmuj soczewki przed snem

Pamiętaj, aby przed położeniem się do łóżka zdjąć szkła kontaktowe. W innym wypadku soczewki mogą podrażnić nasze oczy i je wysuszyć, co będzie znacznie utrudniać późniejsze ściągnięcie szkieł. Ponadto spanie w nich grozi powstawaniem stanów zapalnych rogówki, co może skutkować nawet trwałym uszkodzeniem wzroku.

6. Kupuj szkła kontaktowe wyłącznie u zaufanego sprzedawcy

Soczewki najlepiej kupować w salonach optycznych bądź w renomowanych sklepach internetowych. Pamiętaj, aby nigdy nie kupować ich w przypadkowym sklepie lub na podejrzanym stoisku. Soczewki kontaktowe z niepewnego źródła mogą bowiem poważnie zaszkodzić Twoim oczom.

7. Nie dobieraj soczewek na własną rękę

Jeśli planujesz zakup szkieł kontaktowych, to mimo znajomości swojej wady wzroku nie powinieneś ich sam dobierać. W przypadku doboru szkieł wizyta u specjalisty jest koniecznością. Soczewki dopasowuje się nie tylko pod względem wady wzroku, ale również tak, aby zapewniały jak największy komfort użytkowania.

8. Przestrzegaj terminów wymiany

W zależności od tego, czy nosisz soczewki jednodniowe, czy miesięczne, pamiętaj, aby nie używać ich dłużej, niż to zalecane. Soczewki kontaktowe, jak każda rzecz, mają swoją datę ważności. Dlatego też po jej upływie tracą swoje właściwości, a ich użytkowanie może być groźne dla wzroku i oczu.

9. Miej przy sobie okulary

Użytkując soczewki kontaktowe, dobrze jest nosić ze sobą okulary. Nasze oczy w każdej chwili mogą stać się podrażnione, suche lub zwyczajnie będą potrzebować odpoczynku po długotrwałym noszeniu czy w trakcie podróży. Wtedy też pod ręką warto mieć okulary, dzięki czemu będziemy mogli ściągnąć szkła, nie tracąc tym samym na jakości widzenia.

10. Zaopatrz się w krople do oczu

Podczas noszenia soczewek nasze oczy mogą ulec wysuszeniu. Dlatego też dobrze jest zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu bądź sztuczne łzy. Dzięki temu użytkowanie szkieł kontaktowych będzie zawsze komfortowe, a nasze oko odpowiednio nawilżone i chronione przed podrażnieniami.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.