Czasami zdarza się, że nasze oczy zaczynają sprawiać kłopoty w najmniej oczekiwanym przez nas momencie. Często, dzieje się to, gdy musimy szybko wyjść lub mamy zbyt mało czasu by pójść do lekarza. Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której musisz jak najszybciej uporać się ze swoimi oczami, spróbuj sprawdzonych, domowych sposobów.

Remedium na zmęczone oczy

Zdarza się, że po wielogodzinnej pracy przed monitorem komputera, w klimatyzowanym pomieszczeniu, czy całonocnej imprezie, nasze oczy mogą być zmęczone, piekące, a powieki popuchnięte. Warto wtedy sięgnąć po ziołowe okłady, np. ze świetlika, rumianku, bławatka, kopru czy plasterków ogórka. Trzeba pamiętać, że suchym oczom nie pomogą jedynie krople. Dobrze jest pić dużo wody, aby nawodnić je również od wewnątrz. Gdy twoje powieki są opuchnięte, zastosuj zimne okłady z kostek lodu umieszczonych w małej, czystej ściereczce lub przyłóż do powiek wcześniej schłodzone w zamrażarce łyżeczki. Więcej o zdrowej diecie przeczytasz tutaj.

Gdy pojawił się jęczmień

Czasem na naszym oku pojawia się tzw. jęczmień. Jest to grudkowy ropień, będący wynikiem zakażenia gronkowcem, który pęka po kilku dniach. Chcąc uporać się z jęczmieniem najlepiej udać się do lekarza po krople z antybiotykiem. Nie zawsze jednak mamy na to czas. Najbardziej znanym, domowym sposobem na pozbycie się jęczmienia jest pocieranie go złotą obrączką. Najpierw należy ją starannie zdezynfekować oraz rozgrzać pocierając o ściereczkę – tak przygotowaną obrączką należy masować zmienione chrobowo miejsce. Kolejną metodą na pozbycie się jęczmienia jest ciepły okład z jajka ugotowanego na twardo i zawiniętego w chusteczkę. Jeszcze innym sposób są okłady z herbaty – ciepłą saszetkę po zaparzonej herbacie dokładnie odsącz i przyłóż do powieki.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to powód, aby udać się do lekarza. Niestety, czasem jest ono tak uciążliwe, że potrzebujemy natychmiastowej pomocy, aby chociaż trochę złagodzić jego objawy. Możesz zacząć od przemywania oczu wywarami z kolendry, kopru, rumianku lub olejkiem aloesowym, lawendowym czy wodą różaną. Innym sposobem są okłady z ciepłego mleka z miodem. Ponadto, przy zapaleniu spojówek świetnie sprawdzi się jogurt w formie gorącego kompresu. Możesz też przyłożyć do oczu kostki lodu, aby choć trochę złagodzić ból.

Odpowiednia pielęgnacja

Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż później leczyć. Dlatego też, pamiętaj o stałej pielęgnacji swoich oczu. Zadbaj o zdrowy sen, jedz wartościowe posiłki, noś okulary przeciwsłoneczne, rób przerwy w pracy przy komputerze oraz, jeśli masz taką możliwość,  nie przebywaj zbyt długo w zadymionym lub klimatyzowanym pomieszczeniu. Gdy sam odpowiednio zadbasz o swoje oczy, dolegliwości z nimi związane będą na pewno dużo rzadsze i mniej nasilone.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: