Oczy są jednym z najważniejszych organów, jakie mamy. Dlatego też o ich ochronie powinniśmy pamiętać nie tylko latem, ale i zimą. To właśnie podczas tej mroźnej pory roku nasz wzrok jest szczególnie narażony na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Okulary przeciwsłoneczne

Noszenie okularów przeciwsłonecznych latem wydaje się być rzeczą oczywistą. Jednakże ochrona oczu przed promieniami UV jest niezbędna także w zimie. Im wyżej nad poziomem morza, tym powietrze przepuszcza więcej światła. Dlatego też jeśli przebywamy zimą w górach, nasze oczy są szczególnie narażone na szkodliwe promieniowanie. Co więcej, śnieg i lód odbijają aż 85% promieni UV i tym samym mogą prowadzić do wystąpienia poważnych problemów ze wzrokiem, a nawet wywołać tzw. ślepotę śnieżną. Schorzeniu temu towarzyszy często silny ból oczu oraz chwilowa utrata wzroku. Jeśli nosisz soczewki, wybierz te z filtrem UV. Oprócz ochrony przed promieniowaniem będą one też idealnym rozwiązaniem w trakcie białego szaleństwa.

Nawilżanie

Na zewnątrz mróz, a w pomieszczeniach ogrzewane, ciepłe i suche powietrze. Nasze oczy zimą mogą doznać prawdziwego szoku. Wahania temperatur prowadzą bowiem do zmiany jakości filmu łzowego. Podczas wychodzenia na mroźne powietrze często pojawiają się problemy ze spojówkami oraz łzawienie, zaczerwienienie i nadwrażliwość na światło. Z kolei powrót do domu, w którym powietrze jest ogrzewane, powoduje, że nasze oczy stają się wyjątkowo suche. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób cierpiących na zespół suchego oka. Dlatego też jeśli nasze oczy są podrażnione zimą, czy to przez mróz, czy przez ogrzewanie, warto sięgnąć po tzw. sztuczne łzy. Są one dostępne w aptece bez recepty i mogą przynieść naszym oczom prawdziwą ulgę.

Ochrona podczas uprawiania sportów zimowych

Jeśli wybieramy się na narty czy snowboard, nie zapomnijmy wziąć ze sobą gogli narciarskich. Warto zadbać o to, aby miały one filtr UV. Dzięki temu nie będą stanowiły wyłącznie ochrony przed urazami mechanicznymi, ale także przed szkodliwym dla naszego wzroku promieniowaniem. Podczas poszukiwań odpowiednich gogli dobrze jest zastanowić się nad wyborem odpowiedniego koloru szkieł. Te o barwie żółtej sprawią, że widoczność oddalonych obiektów będzie lepsza, dobrze sprawdzą się też podczas jazdy po zmroku. Z kolei na słoneczny dzień idealne będą szkła o zabarwieniu brązowym lub pomarańczowym. Najlepszą ochroną przed promieniami UV odbijającymi się od śniegu będą gogle z niebieskimi, szarymi bądź czarnymi szkłami. Należy pamiętać, aby nie kupować tych, które mają szkła w kolorze białym czy przezroczystym. Takie gogle, oprócz ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, nie stanowią żadnego zabezpieczenia dla naszego wzroku.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: