Jesienna pora przywołuje na myśl obraz kolorowych liści w blasku złotego słońca i długie wieczory przy ciepłej herbacie. Niestety to również gorsza widoczność wczesnym rankiem oraz po zmierzchu, który jest wyjątkowo wcześnie. Dlatego tak ważne, by w tym czasie szczególnie zadbać o wzrok. W artykule wyjaśnimy jakie są najbardziej niebezpieczne warunki, które negatywnie wpływają na nasze oczy. Dowiemy się również na co zwrócić uwagę w jadłospisie i wyjaśniamy jak radzić sobie z krótkowzrocznością zmierzchową. Zatem, jak dbać o wzrok jesienią?

Suche powietrze

Na początku zwróćmy uwagę na otaczające nas środowisko i temperatury powietrza. W okresie jesienno-zimowym dominuje suche powietrze, ciepłe w pomieszczeniach, zimne i suche na zewnątrz. Zaczynamy ogrzewać nasze mieszkania i samochody, wysuszając tym samym powietrze. Toteż najważniejsze w tym czasie jest nawilżanie. Nawilżać trzeba powietrze, organizm i oczywiście – oczy. Najodpowiedniejsze dla naszego wzroku będzie stosowanie płynów nawilżających oraz odpowiednich soczewek kontaktowych, najlepiej soczewki silikonowo-hydrożelowe. Polecamy również stosować sztuczne łzy.

Tlen

Ważne jest także by wietrzyć pomieszczenie, nawet podczas zimy. Nie chodzi tutaj o wychłodzenie nagrzanego pomieszczenia, ale o dopływ tlenu. Wtedy unikniemy bólu głowy, senności i ciężkich powiek.

Potrzeba więcej światła!

Szczególnie musimy zwrócić uwagę na oświetlenie. Coraz później wschodzi słońce i coraz wcześniej zachodzi, co daje nam krótszy dzień, więc mniej światła. Pogoda też jest częściej pochmurna niż słoneczna, dlatego tak ważne jest to, przy jakim świetle pracujemy. Będąc przed komputerem, którego ekran świeci nam prosto w oczy, warto oświetlić dodatkowo pomieszczenie. Wzrok nie męczy się wówczas tak bardzo. Kiedy czytamy wieczorem książkę, bądź wykonujemy czynności, przy których nasz wzrok jest mocno skupiony, powinniśmy włączyć światło zanim zrobi się całkiem ciemno. Warto wiedzieć, że nasze oko jest w stanie widzieć wyraźnie nawet przy niewielkim świetle, dzięki zdolności do akomodacji, ale zdecydowanie bardziej się wtedy męczy. Może to doprowadzić do bólu oczu i głowy. Pamiętajcie, że poprzez czytanie przy słabym świetle nie uszkodzimy sobie wzroku.
Przerwy w pracy przed komputerem, jak i podczas odpoczynku z książką są bardzo istotne dla naszego wzroku. Zachęcamy spojrzeć w dal, czy zrobić kilka ćwiczeń oczu, by były wypoczęte i gotowe do dalszej pracy. Nie zapominajmy także o mruganiu 😉 

Krótkowzroczność zmierzchowa

W okresie jesiennym nasza aktywność dzienna nie kończy się wraz z zachodzącym słońcem. Stąd problem krótkowzroczności zmierzchowej, potocznie zwanej “kurzą ślepotą”. Powodem jest często brak witaminy A. Problem ten najciężej dotyka krótkowidzów, którym zdecydowanie trudniej jest widzieć w tak ciężkich warunkach. Jeśli widzisz gorzej podczas zwykłych spacerów, albo prowadzenia samochodu po zmroku, udaj się do okulisty. Możliwe, że okulary w dzień nie będą potrzebne, dopiero o zmierzchu i o świcie. Dla krótkowidzów dobrym rozwiązaniem może być dobór drugich okularów, specjalnie dostosowanych do gorszych warunków. Nawet jeśli powodem jest brak witaminy A, nie stosuj diety samodzielnie, ponieważ przedawkowanie jest równie niebezpieczne.

Smacznie jesienią

Co warto zatem jeść jesienią, by wzbogacić nasze oczy o niezbędne witaminy? Dostępność świeżych warzyw i owoców jest zdecydowanie bardziej ograniczona niż latem, dlatego tak ważne jest, żeby dowiedzieć się po jakie produkty najlepiej sięgać. Witaminy A, C, E są nam w okresie jesiennym bardzo potrzebne. Znajdziemy je między innymi w pestkach dyni, migdałach, brokułach, marchwi, a nawet wątróbce. Dobre dla zdrowia oczu będą wszystkie produkty bogate w kwas omega-3. Ten z kolei jest w tłustych rybach, takich jak łosoś czy tuńczyk oraz w owocach morza. Ponadto ważne dla oczu są luteina i zeaksantyna, które znajdziemy w szpinaku, brokułach, cukinii i pomidorach.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: