Nosisz szkła kontaktowe? Zastanawiasz się jaki płyn do soczewek wybrać, aby był dla Ciebie odpowiedni? Jeśli tak, mamy dla Ciebie kilka niezbędnych porad i wskazówek, dzięki którym znalezienie idealnego płynu pielęgnacyjnego nie będzie stanowić już żadnego problemu.

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe i chcesz, aby Twoje oczy były zawsze w dobrej kondycji, przede wszystkim musisz zadbać o właściwą pielęgnację i higienę szkieł. Używając soczewek jednodniowych, nie musimy zastanawiać się nad wyborem płynu, ponieważ wyrzucamy szkła po każdorazowym użyciu. Jednakże, z reguły, ze względów ekonomicznych, decydujemy się na soczewki czasowe, które należy czyścić i pielęgnować. Odpowiednie czyszczenie soczewek zabija przynajmniej 90 proc. bakterii. Stosowanie płynu jest konieczne, gdyż zwykła woda nie usunie z soczewek wszystkich zanieczyszczeń, a co najgorsze – może  nawet spowodować ich jeszcze większe zanieczyszczenie

Tyle płynów, ile soczewek

Jest wiele rodzajów płynów pielęgnacyjnych i nie każdy z nich może być stosowany do każdego rodzaju soczewek. Jak więc wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni? Należy pamiętać, o tym że płyny podzielone są przede wszystkim ze względu na rodzaj soczewek, do których są przeznaczone. Wyróżniamy płyny do soczewek miękkich oraz te do soczewek twardych. Osobno należy stosować płyny do każdego z tych rodzajów soczewek. W innym wypadku, nasze szkła mogą ulec uszkodzeniu.

Płyny można podzielić także na jednostopniowe, które jednocześnie pielęgnują, czyszczą i dezynfekują soczewki oraz wielostopniowe, dzielące się na dwa osobne płyny – dezynfekujący i pielęgnujący. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest używanie płynów wielofunkcyjnych, które jednocześnie czyszczą, spłukują i dezynfekują soczewki.

Wyróżniamy także płyny oksydacyjne, służące do czyszczenia, dezynfekowania, płukania i przechowywania soczewek. Następną grupę stanowią żelowe preparaty czyszczące, które służą do czyszczenia zarówno soczewek twardych, jak i miękkich. Osobnym rodzajem płynów są preparaty enzymatyczne. Usuwają one złogi białkowe, wapniowe i tłuszczowe oraz zapobiegają ich powstawaniu. Do płukania i przemywania soczewek zarówno twardych, jak i miękkich, możemy także zastosować produkty będące roztworami z soli fizjologicznej.

Jak wybrać odpowiedni płyn dla siebie?

Jeśli nosisz soczewki twarde, wybierz płyny dwustopniowe: osobny do czyszczenia, a osobny do przechowywania szkieł. Z kolei, dla użytkowników soczewek miękkich, najlepiej sprawdzą się płyny jednostopniowe, które nawilżają, czyszczą i dezynfekują soczewki oraz, w których można przechowywać szkła. Jesteś posiadaczem wrażliwych oczu, cierpisz na alergię, bądź zespół suchego oka? Jeśli tak, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zakup płynu oksydacyjnego, gdyż nie posiada on w swoim składzie żadnych chemicznych dodatków i konserwantów, które mogłyby podrażnić Twoje oczy.

Pamiętaj:

  • Nie mieszaj płynów do soczewek miękkich z płynami do soczewek twardych.
  • Aby zapobiec dostaniu się drobnoustrojów do płynu, nie dotykaj zakończenia i za każdym razem zamykaj butelkę z płynem po jego użyciu.
  • Przed użyciem płynu sprawdź jego datę ważności.
  • Pełny instruktaż, jak czyścić soczewki kontaktowe, znajdziesz we wpisie Jak dbać o soczewki?
  • Jeśli nie jesteś pewien, jaki płyn będzie dla Ciebie odpowiedni – skonsultuj się ze specjalistą.

 


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: