Komputery to wszechobecny wynalazek, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. W pracy, w domu, w szkole, często spędzamy wiele godzin spoglądając w monitor. Jeżeli dużo czasu przebywasz pracując przed komputerem Twój wzrok może być narażony na zmęczenie, oczy mogą stać się suche i czerwone, a powieki obrzęknięte. Syndrom Widzenia Komputerowego, będący rezultatem długiej pracy przy komputerze, dosięga nawet więcej niż 75% osób, które spędzają przed nim ponad dwie godziny dziennie. Jak uchronić swój wzrok i oczy przed następstwami długotrwałego patrzenia w monitor?

Co powoduje, że wzrok się męczy?

Ekran komputera składa się z milionów małych pikseli, a oko ciągle musi się do nich dostrajać, co może powodować nadwyrężenie wzroku. Bliska odległość monitora od oczu sprawia, że wzrok męczy się podwójnie. Poziom zmęczenia narządu wzroku zależy także od pracy jaką wykonujemy. Jeśli tylko wprowadzamy dane, nasz wzrok nie męczy się tak bardzo jak przy tworzeniu stron czy grafiki. Długotrwała praca przed monitorem, mała odległość i duża jaskrawość ekranu mogą zaburzyć zdolności akomodacyjne oka i osłabić mięśnie gałki ocznej, co skutkuje pojawieniem się problemów z widzeniem oddalonych przedmiotów. Niekorzystny wpływ na nasze oczy ma też samo promieniowanie komputera, który emituje dużo ciepła i zmniejsza wilgotność powietrza.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to dolegliwość, która objawia się niewystarczającym wydzielaniem łez. Do objawów tego schorzenia należą: ból podczas mrugania, uczucie piasku pod powiekami, pogarszająca się ostrość widzenia, nadwrażliwość na światło, suchość i pieczenie oczu, ale także bóle głowy oraz trudności z koncentracją. Zlekceważenie zespołu suchego oka może prowadzić do szeregu powikłań, takich jak: zakażenia, uszkodzenia nabłonka, czy stany zapalne i owrzodzenia rogówki, a co najgorsze, nawet do utraty wzroku.

Co możemy zrobić, by zapewnić ochronę naszym oczom?

Pracując przy komputerze staraj się zachowywać przynajmniej 60-cio centymetrową odległość od monitora. Po każdej godzinie zrób sobie pięć minut przerwy. Ważne jest, aby w ekranie nie odbijało się światło, gdyż powoduje to szybsze zmęczenie wzroku. Najlepiej ustawić monitor tak, aby móc za nim patrzeć za okno lub drzwi. Duży wpływ na to jak reagują nasze oczy ma częstotliwość odświeżania obrazu, która decyduje o migotaniu ekranu. Nie powinna ona być mniejsza niż 85 Hz. Ponadto, możesz również wykonywać specjalne ćwiczenia. Przez parę chwil patrz daleko przed siebie, zataczaj oczami ósemki lub popatrz w boki pod różnymi kątami. Pamiętaj także, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza i często wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz.
Jeśli masz taką możliwość ogranicz pracę przy komputerze, co pół roku wykonuj badania wzroku, wesprzyj organizm przyjmowaniem odpowiednich witamin i minerałów (A, C, E, K, cynku, magnezu, luteiny) lub wspomóż się nawilżającymi kroplami do oczu. Możesz także dobrać odpowiednie okulary ze specjalnymi soczewkami do pracy przed monitorem. Przykładem takich szkieł są soczewki Blue Blocker, które posiadają specjalną powłokę, neutralizującą niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne oraz polepszają kontrast widzenia, co znacznie zmniejsza zmęczenie wzroku (więcej o soczewkach Blue Blocker dowiesz się tutaj: http://kodano.pl/blueblocker.html). Jeżeli będziesz stosował się do powyższych porad, Twoje oczy z pewnością Cię nie zawiodą.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.