Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim słońce, upały i godziny spędzone na opalaniu. Przed wyjściem na plażę, większość z nas stosuje filtry UV, aby ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Jednakże, czy podczas kąpieli słonecznych zawsze pamiętamy o ochronie przeciwsłonecznej naszych oczu?

Jak słońce wpływa na nasze oczy?

Słońce wytwarza trzy rodzaje promieniowania: UVC, UVB i UVA, z czego pierwsze jest w całości pochłaniane przez atmosferę. Niestety, już drugie z nich – promieniowanie UVB ma destrukcyjny wpływ na naszą soczewkę i rogówkę. Są to części oka, które nie podlegają regeneracji, w związku z czym uszkodzenie ich pod wpływem promieni UVB jest trwałe i może skutkować pojawieniem się takiego schorzenia jak zaćma. Trzeci rodzaj promieniowania – UVA przenika znacznie głębiej, aż do siatkówki, będąc tym samym przyczyną powstawania zwyrodnienia plamki żółtej nazywanego powszechnie AMD. Zarówno promienie UVB, jak również UVA rujnują nasz wzrok, będąc przyczyną problemów z widzeniem, a w skrajnych przypadkach nawet jego całkowitej utraty. Co więcej, na skutek ostrego słońca i wiatru nasze oczy mogą stać się bardziej suche i wrażliwe, co często prowadzi do powstania tzw. zespołu suchego oka. Jak rozpoznać pierwsze symptomy wpływu szkodliwego promieniowania UV na nasze oczy? Światłowstręt, podrażnienie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, uczucie piasku pod powiekami oraz zapalenie spojówek to główne objawy niekorzystnego działania promieni słonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Okulary z filtrem UV to najlepsza ochrona jaką możemy zapewnić naszym oczom w słoneczne dni. Mogą one blokować nawet do 100 procent szkodliwego promieniowania. Im większe okulary, tym lepsze. Dzięki temu z każdej strony zablokujemy możliwość dostania się promieni do naszych oczu, a przy okazji ochronimy wrażliwą i cienką skórę wokół nich. Jednakże, przy ich wyborze należy sprawdzić, czy posiadają one specjalne certyfikaty. Ciemne okulary bez stosownych filtrów moją zdziałać więcej złego niż dobrego. Pod wpływem ciemnego zabarwienia szkieł nasze źrenice jeszcze bardziej się rozszerzają, co otwiera drogę szkodliwemu promieniowaniu do zniszczenia naszej soczewki i siatkówki.

Dieta przeciwsłoneczna

Ochronę słoneczną możemy, a nawet powinniśmy stosować także od wewnątrz poprzez odpowiednią dietę. W przeciwsłonecznym menu nie powinno zabraknąć produktów bogatych w luteinę, zeaksantynę i witaminę A, które mają zbawienny wpływ na nasz wzrok. Luteina i zeaksantyna pomogą nam ochronić plamkę żółtą, a witamina A dodatkowo nawilży nasze oczy. Dlatego też, do codziennego jadłospisu włącz zielone warzywa, jak groszek, brokuły, czy szpinak, a także marchewkę, jaja i zboża. Nie zapominajmy również o ważnym przeciwutleniaczu, chroniącym nasze oczy przed uszkodzeniem jakim jest witamina C. Po ekspozycji na słońce jej stężenie w naszym organizmie maleje, dlatego też warto uzupełnić jej braki spożywając cytrusy, natkę pietruszki i kiszoną kapustę.

Zadbaj o dodatkową ochronę

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i zdrowa dieta to jednak nie wszystko. Aby zapewnić sobie dodatkową ochronę, w słoneczne dni postaw na kapelusz z szerokim rondem, bądź czapkę z daszkiem. Jeśli nie mamy możliwości zabezpieczyć naszych oczu okularami przeciwsłonecznymi, bądź cieniem z kapelusza, świetnym rozwiązaniem mogą okazać się soczewki z filtrem UV. Po nadmiernej ekspozycji na słońce, czy wiatr nasze oczy mogą być suche i podrażnione. W tej sytuacji warto sięgnąć po łagodzące i nawilżające krople do oczu, które z pewnością przyniosą im ulgę. Co więcej, na rynku dostępne są też takie, posiadające w swym składzie płynny filtr UV. Dzięki nim będziesz mógł bezpiecznie i bez przeszkód korzystać z kąpieli słonecznych.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: