Jesteś amatorem sportów wodnych i nie wyobrażasz sobie wakacji i urlopu bez wypadu na basen lub nad morze? Jednocześnie masz wadę wzroku i zastanawiasz się, jakie wybrać rozwiązanie, by nie rezygnować z dobrej zabawy nad wodą i rozwijaniem nowych pasji, w zamian za siedzenie na kocu i przyglądanie się innym? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak bez problemów radzić sobie nad wodą z soczewkami. Ostre widzenie to podstawa.

Nawet niewielka wada może skutecznie odebrać radość i przyjemność czerpaną z uprawiania sportów wodnych. Ciężkie warunki – rozbryzgi, fale, chlorowana lub słona woda, wiatr i oślepiające słońce – wymagają jak najlepszego widzenia. W przeciwnym wypadku zamiast ogromu zabawy może zdarzyć się nieszczęście. Doskonałym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Ich powierzchnia nie paruje, co zapewnia pełne pole widzenia bez zniekształceń i zmian wielkości obserwowanych obiektów.

Jakie wybrać soczewki pod wodę?

Największy komfort zapewnią jednodniowe soczewki kontaktowe. Szczególnie podczas uprawiania sportów takich jak nurkowanie, kite- lub windsurfing, waveboarding i podobnych, gdzie stosunkowo często zdarzają się upadki do wody. Nagłe nurkowanie, wpadnięcie lub skok do wody mogą spowodować wypłynięcie soczewki z oka. Korzystając z jednodniowych „kontaktów”, możesz szybko założyć zapasową parę.

Jak uniknąć wypłukania soczewki?

Podczas rekreacyjnego pływania lub żeglowania bardzo rzadko zdarza się zgubienie lub wypłynięcie soczewki z oka. Ryzyko zwiększa się podczas skoków, gier, zabaw lub wyczynowego pływania. W większości przypadków wystarczy zamknięcie powiek w momencie przebijania głową tafli wody. Pod jej powierzchnią i podczas pływania soczewki powinny zostać na swoim miejscu. Uprawiając ekstremalne sporty, gdzie upadki i skoki do wody zdarzają się znacznie częściej, wiele osób zakłada okulary do pływania lub gogle narciarskie pod kask.

Na co należy uważać, korzystając z soczewek pod wodą?

Po wyjściu z wody należy zdjąć i przepłukać soczewki płynem. Ich struktura, która zapewnia stały dopływ tlenu do gałki ocznej, podczas zanurzenia przepuszcza również mikroorganizmy żyjące w wodzie. Mogą to być bakterie, wirusy lub pierwotniaki. Pod soczewką panują idealne warunki do ich rozwoju i namnażania. Szczególnie niebezpieczny jest pierwotniak Acanthamoeba – wywołuje on infekcje i zapalenie rogówki. Soczewki pod wpływem wody szybciej się zużywają i ulegają mechanicznym uszkodzeniom, dlatego nie należy używać ich ponownie.

Wada wzroku nie musi ograniczać i zmuszać Cię do rezygnacji z wakacyjnych planów. Decydując się na jednodniowe soczewki kontaktowe, zakładane zaraz przed wejściem do basenu, jeziora czy morza, możesz w pełni korzystać ze wszystkich wodnych atrakcji.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: