Wada wzroku to nie problem zarezerwowany wyłącznie dla dorosłych, lecz bardzo często, pojawiający się u dzieci. Na kształtowanie się wad wzroku u najmłodszych ma wpływ wiele czynników. Niekiedy wada u dziecka jest wrodzona, lecz często staje się ona wynikiem niewłaściwego postępowania. Jak ochronić oczy malucha przed pojawieniem się wady wzroku? Jakie symptomy powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę?

Czy moje dziecko ma zdrowe oczy?

Oczom malca należy stale się przyglądać oraz  kontrolować, mogące pojawiać się symptomy. Jakie dziecięce zachowanie powinno nas zaniepokoić? Jeśli dziecko zaczyna pracować z bliska, rysować lub czytać, trzymając oczy w zbyt bliskiej odległości od kartki, oglądać bajki siedząc zaraz przed ekranem telewizora, lub korzystać z telefonu komórkowego, trzymając go blisko twarzy to znak, że należy udać się do okulisty. Powinniśmy być zaniepokojeni, jeśli nasze dziecko skarży się na bóle głowy, mruży oczy, ma problemy w nauce, oraz niechętnie wykonuje czynności skupiające wzrok. Aby samemu skontrolować wzrok dziecka, można spytać się go, czy widzi to samo, z tej samej odległości co rodzic. Pewność daje jednak wizyta u okulisty, na którą warto się wybrać, gdy maluch skończy 3 lata.

Należy pamiętać, że jeśli zignorujemy problemy ze wzrokiem u naszego dziecka, to po 8 roku życia może dojść do niedowidzenia. Niedowidzenie jest chorobą, polegającą na tym, że słabiej widzące oko, z nie używania go, „rozleniwia” się. Schorzenia tego nie da się wyleczyć, ani skorygować za pomocą okularów.

Jak zapobiegać?

Oczy malca są wyjątkowo wrażliwe na silne światło. Udowodniono, że światło przyczynia się do stymulacji oka do wzrostu, co prowadzi do późniejszej krótkowzroczności. Dlatego też w dziecięcym pokoju żarówki nie powinny posiadać mocy przekraczającej 60 watów. Należy także uważać, aby oczy dziecka nigdy nie były skierowane bezpośrednio na źródło światła, a w czasie snu, wszystkie lampy były zgaszone. Ważne, aby w trakcie dużego nasłonecznienia chronić oczy dziecka przed promieniowaniem UV. W trakcie letnich wycieczek, warto ubrać malcowi okulary przeciwsłoneczne z filtrami. Jednakże podczas czytania, pisania, czy nauki, należy zapewnić dziecku odpowiednie oświetlenie, aby nie musiało męczyć i wytężać wzroku.

Kolejnym problemem, szczególnie istotnym w dzisiejszych czasach, jest oglądanie telewizji, czy korzystanie z komputera. Oglądanie bajek zbyt blisko ekranu telewizora, czy przesiadywanie przed monitorem komputera, może stać się przyczyną krótkowzroczności. Dbając o oczy dziecka, nie można bagatelizować wszelkich infekcji. Jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na infekcję oka u naszego malca, należy natychmiast udać się do lekarza. Nieleczona infekcja może znacznie wpłynąć na pogorszenie się wzroku. Nie sposób zapomnieć też o odpowiedniej diecie, która ma niemały wpływ na utrzymanie oczu w dobrej kondycji. Dlatego też dziecięca dieta powinna być urozmaicona i bogata w witaminy i minerały. Dzięki temu, w późniejszym wieku, dziecko nie będzie miało kłopotów ze wzrokiem.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: