Pielęgnacja soczewek kontaktowych jest prosta i zajmuje niewiele czasu. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, żeby stosowanie szkieł było całkowicie bezpieczne i nie przysparzało stresu.

Podczas używania soczewek najważniejsza jest higiena. Przed zdjęciem szkieł, a także przed ich założeniem, zawsze myjemy ręce, najlepiej antybakteryjnym, bezzapachowym mydłem w płynie (na mydle w kostce osadzają się drobnoustroje). Do wycierania używamy czystego ręcznika z tkaniny, która nie pozostawia na rękach włosków. Dopiero wtedy można wyjąć soczewkę i zająć się jej oczyszczaniem.

Płyn wielofunkcyjny – najwygodniejszy

Środkiem do pielęgnacji soczewek jest płyn, koniecznie dobrany przez specjalistę. Możemy poprosić go o płyny do zadań specjalnych: osobno roztwór czyszczący, który usuwa tłuszcz, brud i osady organiczne z powierzchni soczewki i osobno roztwór spłukujący (usuwa pozostałe zanieczyszczenia i przygotowuje soczewki do założenia) oraz dezynfekujący (do przechowywania soczewek w pojemniczku, zabija bakterie). Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak płyn wielofunkcyjny, który sprawdza się w każdej z tych ról.

Płyn do soczewek kupujemy tylko w zaufanych sklepach, zwracając uwagę na datę ważności (przeterminowany roztwór zmienia skład i jego używanie może być niebezpieczne dla oczu). Termin przydatności, nie dłuższy niż trzy miesiące, liczymy od momentu otwarcia butelki. W żadnym wypadku nie wolno dwukrotnie używać tej samej dawki płynu, np. wlewać jej z powrotem do buteleczki. Nie stosujemy też domowych „zamienników” – wody z kranu, przegotowanej, destylowanej czy mineralnej – grozi to infekcjami oczu. Uważajmy też, żeby nie dotknąć wylotu buteleczki ani ręką, ani soczewką.

Pielęgnacja krok po kroku

Tak przygotowani możemy zabrać się za czyszczenie soczewki. Tych kilka ruchów na pewno szybko wejdzie nam w krew. Zdjętą z oka soczewkę kładziemy wklęsłą częścią do góry w zagłębieniu dłoni. Polewamy płynem, tak aby cała była w nim zanurzona. Przez ok. 10 sekund palcem wskazującym drugiej ręki delikatnie masujemy okrężnym ruchem, usuwając w ten sposób zanieczyszczenia. Potem wywijamy soczewkę na drugą stronę i ponownie masujemy. Następnie obficie spłukujemy płynem i odkładamy do pojemniczka. To samo robimy z drugą soczewką. Soczewki w pojemniku zalewamy płynem wielofunkcyjnym lub dezynfekującym i dokładnie zakręcamy wieczka. Uwaga – każda soczewka powinna trafić do własnej przegródki, pomyłka grozi przeniesieniem ewentualnych infekcji z jednego oka na drugie. Jeżeli używamy soczewek sporadycznie, przygotowujemy je w ten sposób wieczorem, w dniu poprzedzającym założenie. O tym jak prawidłowo zakładać soczewki i o zasadach higieny z tym związanych przeczytacie w artykule.

Pojemnik do przechowywania soczewek również powinien być czyszczony po każdym wyjęciu z niego szkieł. Do mycia używamy czystej szczoteczki do zębów albo bawełnianej szmatki nasączonej płynem wielofunkcyjnym lub dezynfekującym. Po wyczyszczeniu płuczemy pojemnik i odstawiamy do wyschnięcia – w suchym środowisku nie rozwiną się drobnoustroje – a następnie zamykamy. Trzeba pamiętać o regularnej wymianie pojemniczka, przynajmniej co trzy miesiące, a najlepiej co miesiąc. A jeśli wykonaliśmy już wszystkie czynności pielęgnacyjne – gratulujemy sobie. Teraz pozostało już tylko cieszyć się bezpieczeństwem i wygodą, jakie daje stosowanie soczewek.

Zobaczcie, jakie to proste:


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.