Wzrok to jeden z najbardziej podatnych na starzenie się układów w naszym organizmie. Już w po 40.- 45. roku życia, zaczynamy odczuwać zmiany w jakości widzenia. I to niezależnie od tego, czy wcześniej cierpieliśmy na jakąś wadę wzroku czy nie. Ta zmiana polega na pogorszeniu się widzenia z bliska. To prezbiopia, (starczowzroczność) i pomagają przy niej soczewki progresywne. Na czym polega ich działanie?

Prezbiopia to zaburzenie wzroku które dotyka praktycznie wszystkich i rozpoczyna się mniej więcej po ukończeniu 40. roku życia. Dzieje się tak na wskutek utraty elastyczności przez soczewkę i w efekcie nie jest ona w stanie tak szybko i sprawnie dopasowywać się do zmian widzenia na różne odległości jak kiedy jesteśmy młodsi. Niestety, nie można na to nic poradzić. W zachowaniu elastyczności soczewki nie pomoże ani żadna dieta, ani ćwiczenia. Trzeba się z tym pogodzić. Na szczęście, prezbiopia wcale nie oznacza, że trzeba zacząć nosić okulary do czytania czy zmienić swoją aktywność. Wystarczy zaopatrzyć się w soczewki progresywne. Jak one działają?

Jak działa soczewka multifokalna?

Soczewka progresywna (multifokalna) ma różne obszary o różnej mocy skupiającej (posiada więcej niż jedno ognisko). W zależności od budowy soczewki progresywnej, spotkać możemy:

  • Soczewki progresywne asferyczne – środkowa część soczewki jest przeznaczona do widzenia na bliskie odległości, a zewnętrzna do dali. Obie strefy przechodzą miękko jedna w drugą a wzrok przyzwyczajając się do soczewek uczy się wybierać strefę środkową kiedy chcemy coś przeczytać i zewnętrzną kiedy chcemy przyjrzeć się krajobrazowi.
  • Soczewki progresywne koncentryczne – ich budowa polega na naprzemiennym umieszczeniu koncentrycznych kręgów z ogniskową do widzenia w bliży i dali. W efekcie oko symultanicznie widzi oba obrazy. Choć wydaje się to dziwne, oko przyzwyczaja się do tego i uczy się samodzielnie wybierać tę ogniskową, która w danym momencie zapewnia najbardziej wyraźne widzenie.
  • Soczewki progresywne dwuogniskowe – ich górna część przeznaczona jest do widzenia w dali. Dolna – do widzenia w bliży. Strefy zachodzą na siebie stopniowo, dzięki czemu użytkownik soczewki nie widzi zmiany w obrazie, kiedy patrzy w dal i z bliska. Obraz nie jest zniekształcony ani zamazany a użytkownik soczewki zachowuje pełny komfort widzenia w każdej sytuacji.

Soczewka progresywna dla różnych wad wzroku

Oczywiście, każda soczewka progresywna musi być dopasowana do konkretnej wady wzroku. Na rynku istnieją zatem soczewki progresywne przeznaczone dla osób z astygmatyzmem, wymagających korekcji wzroku przy patrzeniu w dal jak i dla osób, których jedynym problemem ze wzrokiem jest prezbiopia (wtedy soczewka posiada jedną ogniskową do widzenia w bliży, a np. zewnętrzna część soczewki asferycznej jest pozbawiona korekcji wzroku.

Do soczewek progresywnych trzeba się przyzwyczaić (co zabiera maksymalnie kilka dni), ale na pewno jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające na zachowanie pełnej aktywności – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy nieustannie przenosimy wzrok z ekranów monitorów czy telefonów na dal.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: