Soczewki kontaktowe to wynalazek, który zmienił i ułatwił życie wielu ludziom. Wygodne, gwarantują komfort oraz swobodę nie tylko podczas aktywności fizycznych, ale także w wykonywaniu codziennych czynności. Nadają się na każdą pogodę, a co więcej są łatwe w użytkowaniu. Jeżeli zdecydowałeś się na soczewki, lecz nie wiesz jak je zakładać, mamy dla Ciebie kilka niezbędnych porad.

Od czego zacząć?

Ważną rzeczą jest przygotowanie odpowiedniego miejsca. Potrzebne jest nam lustro oraz podkładka, np. z ręcznika papierowego, która będzie ochraniać soczewki w przypadku ewentualnego upadku. Kolejną czynnością jest dokładne umycie i wysuszenie rąk.  Zakładanie soczewek brudnymi dłońmi może spowodować infekcję oka. Upewnij się, czy Twoje ręce są całkowicie suche. W innym przypadku, soczewka może przykleić się do palca, co utrudni lub nawet uniemożliwi jej założenie.

Zakładając szkła kontaktowe warto zaczynać za każdym razem od tego samego oka. Pudełka na soczewki posiadają dwie komory – jedną na prawe, drugą na lewe oko. Dzięki temu, łatwiej jest od razu wyciągnąć odpowiednią soczewkę. W przypadku wyjmowania soczewek z blistra należy być zdecydowanie bardziej ostrożnym i uważać, aby założyć właściwą soczewkę na właściwe oko.

Wszystko gotowe? Możesz zaczynać

Na początku należy wylać zawartość blistra na dłoń, pozbyć się płynu i ułożyć soczewkę na opuszku palca wskazującego drugiej ręki. Brzegi soczewki nie mogą być sklejone, a palec powinien dotykać jedynie jej środek. Następnie, dokładnie obejrzyj soczewkę, sprawdź czy jest czysta i nieuszkodzona. Uszkodzoną soczewkę wyrzuć. Upewnij się, że soczewka jest na właściwej stronie. Przyjrzyj się dokładnie jej brzegom i ściśnij z dwóch stron. Jeżeli brzegi zwijają się do środka to wszystko jest w porządku, jednak gdy wywijają się na zewnątrz oznacza to, że soczewka jest na niewłaściwej stronie i należy wywinąć ją na drugą.

Wolną ręką przytrzymaj od góry górną powiekę, a środkowym palcem drugiej ręki odchyl dolną. Następnie, patrząc się na wprost, pochyl lekko głowę i umieść soczewkę na białej części oka tuż nad dolną powieką. Używając dolnej powieki, popchnij soczewkę do góry. Wciąż przytrzymując powieki, spójrz w dół, do góry, w prawo i w lewo. Następnie, gdy soczewka się ułoży, możesz zwolnić powieki. Analogicznie postępuj zakładając soczewkę na drugie oko.

Po założeniu

Wylej z pojemnika na soczewki płyn, wypłucz go nowym płynem i pozostaw do wyschnięcia. Następnie zakręć pojemnik. Prawidłowo założona soczewka nie powinna powodować dyskomfortu oraz gwarantować odpowiednią jakość widzenia.

Pamiętaj!

  • zakładając soczewki miej zawsze czyste i suche ręce,
  • długie paznokcie mogą utrudniać zakładanie soczewek
  • przed założeniem szkieł kontaktowych sprawdź ich datę ważności,
  • soczewki powinno ściągać się przed wykonaniem demakijażu oraz przed snem,
  • gdy jesteś przeziębiony, ze względu na zaczerwienienie oczu noszenie szkieł kontaktowych może być niewskazane,
  • soczewek jednorazowych nie można zakładać ponownie.

Jeśli wciąż masz trudności z założeniem soczewek lub jesteś stuprocentowym wzrokowcem poniżej znajduje się link do filmu instruktażowego, który z pewnością Ci pomoże.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: