Cierpisz na astygmatyzm? Obawiasz się noszenia twardych szkieł kontaktowych? Jeżeli wciąż szukasz idealnego rozwiązania, które łączy w sobie zarówno optyczne właściwości soczewek twardych, jak i komfort użytkowania soczewek miękkich, znamy na to sposób – to soczewki hybrydowe.

Czym jest soczewka hybrydowa?

Soczewka hybrydowa jest połączeniem dwóch rodzajów soczewek: soczewki miękkiej i soczewki twardej. Jej obwód zbudowany jest z miękkiego, hydrożelowego materiału, podczas gdy jej środek jest sztywny i bardzo wysoce gazo-przepuszczalny. Miękko-twarda budowa soczewki sprawia, że jest ona idealna dla osób, które borykają się z astygmatyzmem. Dzięki części twardej, soczewka hybrydowa zapewnia odpowiednią jakość widzenia, a część miękka gwarantuje odpowiedni komfort oraz wygodę użytkowania. Co więcej, podczas noszenia soczewki hybrydowej nie ma kontaktu szkła z rogówką co sprawia, że nie ulega ona bliznowaceniu. Ponadto jej ruchomość pomaga w stałej wymianie łez, co zapewnia odpowiednie dotlenienie rogówki.

Dla kogo soczewki hybrydowe?

Duży astygmatyzm oraz konieczność korekcji stożka rogówki i jej krzywizn są wskazaniami do stosowania twardych soczewek kontaktowych. Jednakże, niestety noszenie tego typu szkieł w wielu przypadkach może powodować dyskomfort. Co więcej, słaba stabilność soczewek twardych może być przyczyną ich wypadania. Dla osób, które nie chcą, bądź nie mogą stosować twardych szkieł kontaktowych, najlepszym wyborem będą soczewki hybrydowe. To właśnie one zapewniają zarówno idealną ostrość obrazu, jak i największy komfort i stabilność podczas ich stosowania. Soczewki hybrydowe idealnie się sprawdzą u osób z nieregularnym i regularnym astygmatyzmem, nieregularnym kształtem rogówki, zwyrodnieniem brzeżnym przezroczystym oraz stożkiem rogówki. Hybrydowe szła kontaktowe będą dobrym rozwiązaniem także w trakcie rozmaitych form aktywności fizycznej, gdyż są bardziej stabilne od soczewek twardych.

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji

Mimo swoich świetnych właściwości, będących nierzadko remedium dla astygmatyków, których męczy noszenie soczewek twardych, hybrydowe szkła kontaktowe posiadają też wady. Użytkując je należy pamiętać, iż są one bardzo delikatne, dlatego też nie trudno jest je uszkodzić. Zarówno zakładanie, zdejmowanie, jak i czyszczenie soczewek hybrydowych, należy wykonywać z większą ostrożnością i dbałością niż w przypadku soczewek twardych, bądź miękkich. Płyny w których przechowujemy, bądź którymi czyścimy soczewki, powinny być specjalnie przeznaczone i zalecone do szkieł hybrydowych.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: