Zmiana okularów na soczewki

Alergie oczu często nasilają się w okresie wiosennym. Powodem są przede wszystkim kwitnące drzewa i krzewy, które rozpraszają swoje pyłki. Alergikom często radzi się unikać alergenów. O ile sierści zwierząt, czy nadmiernej ilości kurzu jesteśmy w stanie unikać, tak w stosunku do pyłków metoda ta zdecydowanie zawodzi. Jak więc przetrwać wiosenne alergie oczu? Czy można używać soczewek kontaktowych? Jakie będą bezpieczne dla oka?

Czytaj więcej →
Jak czytać receptę od okulisty?

W kolejnej części naszego słowniczka wyjaśniamy, jak czytać receptę od okulisty. Poniżej znajdziesz wszystkie symbole i oznaczenia, jakie mogą pojawić się na recepcie. Czym różni się recepta na okulary i na soczewki oraz co oznaczają tajemnicze oznaczenia i skróty.

Czytaj więcej →
Okulary na stoku

Wada wzroku nie powinna ograniczać nas w jakichkolwiek czynnościach, nawet w sportach zimowych. Szczególnie istotna jest korekcja refrakcji na stoku narciarskim, kiedy wymagamy idealnego widzenia w śnieżnych i niezwykle jasnych warunkach. Zastanawiasz się, czy okulary na stoku to dobry pomysł? Jak dopasować je do gogli narciarskich? A może zainteresują Cię specjalne okulary sportowe korekcyjne? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią korekcję wzroku na stoku.

Czytaj więcej →
Budowa oka

Czytając opisy soczewek kontaktowych, czy artykułów związanych ze wzrokiem często napotykamy na różne, bardziej lub mniej znane nazwy. Aby ułatwić Wam poruszanie się w świecie optyki rozpoczynamy serię wpisów-słowników. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych nazw związanych z budową oka. W następnych wpisach zestawimy również pojęcia związane z soczewkami, okularami, a także jak czytać recepty.

Czytaj więcej →
Co mówią Twoje niebieskie oczy?

Czy kolor oczu ma związek z charakterem? Jakie cechy mają niebieskoocy? Co odpowiada za kolor tęczówki? Dowiedz się, co mówi o Tobie kolor oczu. Masz niebieskie oczy – to artykuł właśnie dla Ciebie!

Czytaj więcej →
Zimowa ochrona oczu

Zima to szczególnie wymagający czas dla naszego wzroku. Krótkie, pochmurne dni wymuszają dodatkowe, sztuczne oświetlenie. Mróz każe ogrzewać pomieszczenia i samochody, przez co wysuszamy powietrze. Do tego leżący śnieg odbija promienie słoneczne i razi nas w oczy. A na dodatek nie ma świeżych, letnich owoców, przez co nasza dieta staje się coraz bardziej uboga. Nie popadajmy jednak w zimowy sen! Jest wiele sposobów, by zadbać o wzrok. Dowiedz się, jak wygląda zimowa ochrona oczu.

Czytaj więcej →
Smog - niebezpieczeństwo dla oczu

Smog jest niebezpieczny nie tylko dla naszego układu oddechowego, ale również dla wzroku. Wysokie stężenie związków organicznych, siarki, metali ciężkich oraz alergenów w powietrzu może wywołać choroby, zapalenie spojówek, czy zespół suchego oka. Jak chronić oczy przed zagrożeniami z powietrza? Czy soczewki w czasie smogu są bezpieczne? Dowiedz się, jak pomóc Twoim oczom w walce ze smogiem.

Czytaj więcej →
Zamglone okulary - co robić?

Jesień i zima to szczególnie uciążliwa pora dla okularników. Każdy z nich wie, co oznaczają zaparowane szkła.  Zamglone okulary znacznie ograniczają widoczność, a nieraz całkowicie uniemożliwiają funkcjonowanie. Dowiedz się, jak zapobiegać powstawaniu mgły na Twoich szkłach, abyś mógł swobodnie podziwiać przejrzysty, zimowy krajobraz.

Czytaj więcej →
Okulary przeciwsłoneczne jesienią

Okulary przeciwsłoneczne najczęściej używamy latem i głównie z tą porą roku są kojarzone. Jednak coraz częściej możemy zobaczyć ludzi na ulicy w wietrzny, jesienny dzień właśnie w takich okularach. Czy to nowa moda? W jakim celu nosimy okulary przeciwsłoneczne jesienią?

Czytaj więcej →
Epidemia krótkowzroczności

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada wzroku, która objawia się niewyraźnym widzeniem dali oraz po zmierzchu. Charakteryzuje się lepszym widzeniem z bliska, często z mniejszej odległości niż przy zdrowym oku. Jest najpowszechniejsza wśród wszystkich wad związanych z okulistyką. Obecnie cierpi na nią aż 1,6 miliarda ludzi. Czy to już epidemia krótkowzroczności?

Czytaj więcej →