Czy kolor oczu ma związek z charakterem? Jakie cechy mają niebieskoocy? Co odpowiada za nasz kolor oczu? Dowiedz się, co mówi o Tobie kolor oczu. Masz niebieskie oczy – to artykuł właśnie dla Ciebie!

Skąd mój kolor oczu?

Na kolor naszych oczu ma wpływ genetyka. W zależności od koloru oczu naszych rodziców, dziadków, odpowiednie kombinacje genetyczne warunkują kolor oczu. Do 6 miesiąca życia kształtuje się ostateczny kolor oczu. Duże znaczenie w określaniu barwy tęczówki ma także poziom melaniny. Ten sam barwnik determinuje kolor skóry i włosów. Im więcej barwnika, tym kolor jest ciemniejszy. Niebieskoocy mają niewielką ilość melaniny. Jasny odcień błękitu to najjaśniejszy z możliwych kolorów oczu.

Kolor oczu ma związek z charakterem?

Naukowcy z Uniwersytetu Orebro w Szwecji udowodnili, że dany kolor oczu może mieć związek z konkretnymi cechami osobowości i charakteru. Przeprowadzono badania osobowości na grupie 400 osób, następnie skorelowano ich wyniki z kolorem oczu. Przy tworzeniu koloru oczu biorą udział te same geny, które odpowiadają za płaty czołowe. Przednia część płatów czołowych jest odpowiedzialna m.in. za funkcje poznawcze i cechy osobowości. Związek barwy tęczówki i osobowości potwierdził również w swoich badaniach dr Anthony Fallone, wysunął on wniosek, że oko jest ściśle związane neurologicznie z mózgiem.

“Oczy niebieskie, życie królewskie”

Osoba o niebieskich oczach jest sentymentalna, ale wytrwała. Łatwo ulega zmianie nastroju, tak samo często zmienia zdanie i nie lubi, kiedy jej argumenty są obalane. Ma wielkie serce dla ludzi: rozumie przyjaciół i wrogów. Niebieskoocy są sympatyczni, mili, uprzejmi, chętni do pomocy. Zazwyczaj uważa się, że są zamknięci w sobie, jednak kobiety o niebieskich oczach mogą odznaczać się silną psychiką. Badania potwierdzają również, że osoby posiadające niebieskie oczy lepiej radzą sobie z zadaniami analitycznymi, szczegółowo opracowują strategie działania, a także potrafią świetnie planować i przewidywać.

Co ciekawe

  • Osoby o niebieskich oczach uważa się za bardziej atrakcyjne.
  • Niebieskoocy mężczyźni szukają partnerki o takim samym kolorze oczu.
  • Oczy niebieskie są bardziej wrażliwe na światło słoneczne. Mają mniej melaniny.
  • Kobiety o niebieskich oczach lepiej znoszą ból.

Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: