Wada wzroku nie powinna ograniczać nas w jakichkolwiek czynnościach, nawet w sportach zimowych. Szczególnie istotna jest korekcja refrakcji na stoku narciarskim, kiedy wymagamy idealnego widzenia w śnieżnych i niezwykle jasnych warunkach. Zastanawiasz się, czy okulary na stoku to dobry pomysł? Jak dopasować je do gogli narciarskich? A może zainteresują Cię specjalne okulary sportowe korekcyjne? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią korekcję wzroku na stoku.

Soczewki kontaktowe

Oczywiście soczewki są najbezpieczniejszą metodą korekcji wzroku. Z łatwością ubierzesz każdy kask, unikniesz problemów z zaparowanymi szkłami. Dobór gogli narciarskich również nie będzie stanowił problemu. Najlepsze będą jednodniowe soczewki kontaktowe, dla tych, którzy potrzebują alternatywy dla swoich okularów. Przy większych wadach refrakcji konieczne będą bardziej wymagające soczewki, np. toryczne bądź twarde o dłuższym czasie noszenia.

Jednak co w przypadku osób, które nie mogą nosić soczewek kontaktowych? Choć może być to zaskoczeniem, oczy wielu z nas zwyczajnie nie tolerują ciała obcego, a wada wzroku wymaga np. twardej soczewki, która nie zapewni tak mocnego nawilżenia oka jak soczewki miękkie. W takim przypadku konieczne będzie stosowanie okularów korekcyjnych.

Jak wybrać okulary na stok?

Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie specjalnie dopasowanych okularów do wady wzroku. Takie okulary będą wykonane z wytrzymałych materiałów, dopasowanych idealnie do danego typu sportu. Zapewnią bezpieczeństwo i odpowiednią jakość widzenia. Zarówno oprawy, jak i szkła posiadają specjalne właściwości, np. kolor zabarwienia. W sportach zimowych najlepiej sprawdzą się te podnoszące kontrast widzenia oraz z wysokim filtrem UV. Sportowe okulary korekcyjne powinny być wykonane z poliwęglanu lub materiału o nazwie Trivex. Surowce te zapewnią najwyższe bezpieczeństwo, ponieważ soczewki nie pokruszą się i nie pękną, w przypadku kolizji na stoku. Dodatkowo są lekkie i zapewniają komfort podczas użytkowania oraz najwyższą jakość obrazu.

Gogle narciarskie do okularów korekcyjnych

Na rynku dostępne są specjalnie zaprojektowane gogle narciarskie, odpowiednie dla okularników. Posiadają wgłębienia na szkła oraz na oprawki. Ważnym punktem są również soczewki okularowe posiadające powłokę, dzięki której szkła nie będą zaparowane. Okulary mogą znacznie ograniczając widoczność, jeśli ich powierzchnia zaparuje. Trzeba więc zadbać o bezpieczeństwo w sportach zimowych i dobre widzenie.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: