Skóra okolic oczu jest niezwykle delikatna, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zdrowego trybu życia. Kilka dobrych nawyków pomoże łatwo uporać się z problemami i opóźni powstawanie zmarszczek.

1. Wklepuj i masuj

Warto sięgać po kremy przeznaczone specjalnie do okolic oczu, bo mamy gwarancję, że nie obciążą i nie podrażnią skóry. Wklepujmy je już od 20. roku życia. Na początek wystarczą kremy nawilżające z filtrem UV, w miarę upływu lat sięgajmy po kosmetyki o bogatszym składzie: regenerujące, odżywcze, przeciwzmarszczkowe. Nakładanie kremu warto połączyć z delikatnym masażem opuszkami palców albo zdecydować się na kosmetyk w wersji roll-on. Drogie Panie – pamiętajcie też, że pierwszym krokiem w wieczornej pielęgnacji bezwzględnie powinien być demakijaż. Panowie – obecnie produkuje się kremy pod oczy specjalnie dla mężczyzn, korzystajcie z tego!

2. Wyjdź z cienia

Wiele osób boryka się z problemem cieni pod oczami. Może to być efekt posiadania słabych naczyń krwionośnych, ale też reakcja na zanieczyszczenia czy objaw alergii. Dobrze jest poszukać kosmetyków specjalnie dla cery naczynkowej, stosować preparaty ze składnikami wspomagającymi mikrokrążenie, np. wyciągiem z kasztanowca lub zielonej herbaty, świetlikiem, witaminą K lub C, a od czasu do czasu robić kompresy np. z naparu ze świetlika albo kłaść pod oczy gotowe płatki z kwasem hialuronowym. Przy uczuleniu najlepiej sięgać po kosmetyki apteczne, np. dla cery atopowej. Bezwzględnie należy rzucić palenie i unikać zadymionych pomieszczeń. Cienie pod oczami mogą być też niestety objawem choroby, dlatego warto je potratować jako wskazówkę do przeprowadzenia podstawowych badań w kierunku anemii, cukrzycy, schorzeń tarczycy czy nadciśnienia tętniczego.

3.Doceń witaminy…

…nie tylko w diecie. Stosuj kremy i preparaty z witaminami C (stymuluje syntezę kolagenu, niweluje wolne rodniki), E (również jest przeciwutleniaczem), F (reguluje gospodarkę wodno-tłuszczową), D-pantenolem (działa przeciwzapalnie i łagodząco, nawilża skórę). I oczywiście chrup marchewkę, zajadaj zielone warzywa i często przyrządzaj sobie koktajl z jagód, bo w ten sposób w twojej diecie znajdą się antocyjany, które korzystnie wpływają na wzrok. O diecie bogatej w witaminy pisaliśmy już w „Zdrowa dieta – zdrowy wzrok„.

4. Kryj się…

…za ciemnymi okularami. Promieniowanie UV wysusza skórę wokół oczu i przyśpiesza proces jej starzenia się, dlatego noś dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem, kupione w salonie optycznym. Jeśli masz wadę wzroku, rozważ stosowanie soczewek kontaktowych – wtedy połączenie korekcji z ochroną przed słońcem nie będzie żadnym problemem.

5. Wybieraj zdrowe nałogi

Palenie papierosów fatalnie wpływa na stan narządu wzroku, a picie alkoholu może być pośrednio przyczyną poważnych chorób, np. jaskry czy AMD – o defektach kosmetycznych, takich jak przebarwienia czy cienie pod oczami, nie wspominając. Dlatego szkodliwe nawyki zastąp zdrowymi „nałogami”, czyli piciem przynajmniej 2 litrów wody dziennie (pomoże pozbyć się opuchlizny pod oczami) i sportem na świeżym powietrzu (znakomicie dotleni skórę).

6. Nie przymykaj oczu…

…na nieodpowiednie warunki w otoczeniu. Mięsień okrężny oka to jeden z najczęściej używanych mięśni twarzy, dlatego nie dokładaj mu pracy, mrużąc oczy, i nie przyczyniaj się w ten sposób do powstawania kurzych łapek. Opanuj mimikę i nie rób groźnych min, rozplanuj odpowiednio oświetlenie w domu i w pracy, w słoneczne dni zakładaj ciemne okulary. Jeśli mrużenie oczu to efekt wady wzroku, jak najszybciej wybierz się do okulisty i do salonu optycznego po odpowiednio dobrane soczewki.

7. Pracuj na zdrowie

Dużym wysiłkiem dla oczu jest też spędzanie wielu godzin przed komputerem. Dlatego ustaw go tak, żeby monitor był odrobinę niżej niż linia wzroku, zadbaj, by na ekranie nie odbijały się promienie słoneczne. Przynajmniej co godzinę rób przerwę – spójrz w dal przez okno, a jeśli to niemożliwe, to chociaż w głąb korytarza. Wykonuj też prostą gimnastykę oczu: krążenie oczami, robienie ósemek. W nawilżeniu oczu pomogą ci sztuczne łzy. Jeśli dużo pracujesz, rozważ zakładanie okularów – nawet zerówek – z powłoką antyrefleksyjną.

8. Wysypiaj się

Zdrowy sen, trwający 7–8 godzin, to najlepszy sposób na piękne oczy. Jeśli masz taką możliwość, kładź się spać przed północą. Nie oglądaj w łóżku telewizji, zaciągnij zasłony, wyłącz sprzęty będące w stanie czuwania – w ciemności, bez świecących lamp LED, lepiej odpoczniesz, a wzrok szybciej się zregeneruje.

9. Sięgaj po świetlik

Zarwana noc może jednak zdarzyć się każdemu. Zmęczone oczy ukoją kosmetyki ze świetlikiem. Możesz również stosować domowe kompresy z naparu świetlika, czarnej herbaty, bławatka, szałwii czy rumianku (uwaga, ten ostatni rozjaśnia brwi i rzęsy). Ratunkiem dla przemęczonych oczu będzie też schłodzona w lodówce maska żelowa, okład z aloesu albo stare dobre sposoby – przyłożenie na powieki łyżeczek umieszczonych wcześniej w zamrażalniku, plastrów ogórka lub… połówek surowego ziemniaka.

10. Usiądź w łóżku

Pozycja siedząca jest najzdrowsza podczas lektury. Bądźmy jednak szczerzy – większość z nas, mając do wyboru relaks z powieścią przy biurku lub wieczór wśród miękkich poduszek, wybierze to drugie. Jednak nawet wtedy zadbaj o zdrowie. Unikaj czytania, leżąc na boku – to przeciąża jedno oko. Najlepiej oprzyj się o zagłówek i czytaj w pozycji zbliżonej do siedzącej, z książką na wysokości oczu. Ma to tę dodatkową zaletę, że możesz jednocześnie sięgać po filiżankę zielonej herbaty – fantastycznie wpływa na stan wzroku!


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: