Alergie oczu często nasilają się w okresie wiosennym. Powodem są przede wszystkim kwitnące drzewa i krzewy, które rozpraszają swoje pyłki. Alergikom często radzi się unikać alergenów. O ile sierści zwierząt, czy nadmiernej ilości kurzu jesteśmy w stanie unikać, tak w stosunku do pyłków metoda ta zdecydowanie zawodzi. Jak więc przetrwać wiosenne alergie oczu? Czy można używać soczewek kontaktowych? Jakie będą bezpieczne dla oka?

Porady dla alergików

Pomocą może być sól fizjologiczna lub roztwór ze świetlika, bądź sztuczne łzy, którymi zakrapiamy oczy. Preparaty te wypłukują alergizujące cząsteczki z oczu. Jednak nie zawsze są skuteczne, wtedy warto sięgnąć po leki przeciwalergiczne, dostępne bez i na receptę.

  • Jeśli odczuwasz swędzenie oczu – nie dotykaj ich i nie trzyj
  • Pamiętaj o częstym myciu rąk mydłem
  • Swoją pościel pierz w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu, w celu zmniejszenia ilości alergenów (Unikaj wietrzenia pościeli na zewnątrz!)
  • Do makijażu używaj kosmetyków hipoalergicznych
  • Zakładaj okulary przeciwsłoneczne

Bezpieczne soczewki dla alergików

Często miłośnicy soczewek rezygnują z ich stosowania na okres uciążliwego pylenia i wzmożonych alergii oczu. Jednak aktywności wiosenne, np. bieganie, jazda na rolkach, czy spotkania z przyjaciółmi przekonują nas bardziej do noszenia soczewek. Jak więc wybrać bezpieczne soczewki dla alergików?

Przede wszystkim należy indywidualnie dobrać odpowiednie soczewki dla naszego oka. W tym celu zwróć się do okulisty, który dokładnie zbada Twoje oczy i dobierze najlepszy rodzaj soczewek. Najlepsze dla alergików będą soczewki jednodniowe. Zakładamy zawsze nową, higieniczną soczewkę, a zużytą wyrzucamy do kosza. Minimalizujemy tym liczbę alergenów, które mogą dostać się w ciągu dnia na powierzchnię soczewki. Jeśli nosisz soczewki dłuższej wymiany – np. dwutygodniowe, miesięczne – postaraj się ograniczyć ich stosowanie. Używaj ich np. w czasie spotkań z rodziną, uprawiając sport. Skonsultuj ze swoim okulistą odpowiedni dla Ciebie system czyszczenia soczewek. Używaj kropli do oczu przepisanych przez specjalistę.

Pamiętaj!

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny. Jeśli zmieniasz soczewki na inne, których wcześniej nie stosowałeś – koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: