Zdarza się, że nasze oczy pieką, łzawią, są zaczerwienione, a jakość naszego widzenia się pogarsza. Często ignorujemy te objawy i unikamy wizyt u lekarza. Jednakże możemy sobie nawet nie zdawać sprawy, że cierpimy na chorobę zakaźną.

Wirusowe zapalenie spojówek

Przyczyną wirusowego zapalenia spojówek są najczęściej adenowirusy, wirus opryszczki oraz wirusy ospy wietrznej i półpaśca. Chorobą tą można zarazić się przez kontakt z przedmiotami i osobami zainfekowanymi, dotykając ich dłońmi, a następnie przenosząc wirusy na powieki. Niestety, wirusowe zapalenie spojówek jest chorobą bardzo silnie zakaźną i często mówi się o jego epidemii. Objawia się ono głównie świądem i bólem oczu, przekrwieniem i grudkowym odczynem spojówek, obrzękiem powiek oraz pojawieniem się wydzieliny z oka. Objawom tym może towarzyszyć gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. Wirusowe zapalenie spojówek trwa około 3 tygodni i jest w zupełności wyleczalne. Aby się przed nim chronić, należy unikać kontaktu z osobami zarażonymi oraz szczególnie dbać o higienę rąk.

Opryszczkowe zapalenie spojówek

Opryszczkowe zapalenie spojówek jest odmianą wirusowego zapalenia spojówek, które jest wywoływane przez wirusa opryszczki. Oprócz klasycznych objawów, które towarzyszą tej chorobie, na powiekach mogą pojawić się małe pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które pękają i tworzą strupki. Niestety, choroba ta może rodzić powikłania w postaci zapalenia rogówki. Dlatego też nie można jej zbagatelizować, gdyż często może to skutkować pogorszeniem się jakości widzenia.

Wirusowe zapalenie rogówki

Wirusowe zapalenie rogówki jest chorobą silnie zakaźną, która może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak: zapalenie wnętrza tkanki ocznej, perforacja rogówki, a nawet wtórna zaćma i jaskra. Najczęściej wywoływane jest ono przez wirusa opryszczki. Niestety, leczenie tej choroby jest niezwykle trudne, gdyż często dochodzi do jej nawrotów. Objawia się ona zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem oka, łzawieniem, nadwrażliwością na światło oraz pogorszeniem się wzroku. W przypadku wirusowego zapalenia rogówki bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby. W innym wypadku może ono prowadzić do szeregu powikłań, które grożą nawet trwałym uszkodzeniem wzroku.

Cytomegalia

Cytomegalia to zapalenie siatkówki wywołane wirusem cytomegalii. Występuje ono najczęściej u osób ze słabą odpornością: noworodków, osób chorujących na AIDS oraz pacjentów po przeszczepach. Wirus ten powoduje zapalenie siatkówki oraz naczyniówki. Często nie daje on żadnych objawów, lecz może prowadzić do zaćmy, zapalenia nerwu wzrokowego bądź uszkodzenia siatkówki skutkującego pogorszeniem się wzroku.

Jaglica

Nazywana także egipskim zapaleniem spojówek jaglica jest chorobą zakaźną oczu występującą najczęściej w Azji, Afryce oraz u osób starszych. Wywołuje ją bakteria Chlamydia trachomatis, a do zakażenia może dojść bezpośrednio poprzez wydzielinę z oczu lub nosa osoby na nią chorującej, jak również poprzez sam kontakt z zakażoną osobą oraz jej przedmiotami codziennego użytku. Co więcej, nosicielami jaglicy mogą być także owady. Do zakażenia tą chorobą dochodzi często już w wieku dziecięcym, jednakże jej objawy mogą ujawnić się znacznie później. Czynnikiem mającym duży wpływ na ryzyko zarażenia jaglicą jest brak higieny. Objawia się ona występowaniem żółtych grudek w spojówce, zawierających substancję powodującą zakażenie. Grudki te rosną i pękają, powodując bliznowacenie górnych powiek oraz uszkodzenie wzroku, a nawet jego całkowitą utratę. W Polsce jaglica występuje niezwykle rzadko.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: