Codzienna pielęgnacja soczewek może być uciążliwa, choć w przypadku wielu modeli soczewek – konieczna. Dowiedz się, jakie soczewki wymagają codziennej pielęgnacji, które można czyścić rzadziej, a także zobacz soczewki nie wymagające Twojej pielęgnacji.

Na czym polega codzienna pielęgnacja soczewek?

Aby prawidłowo zadbać o soczewki kontaktowe, należy je codziennie pielęgnować. Higiena jest kluczowa w przypadku stosowania wszystkich soczewek, choć istnieją soczewki, które nie wymagają codziennego czyszczenia. Na czym więc polega codzienna pielęgnacja soczewek? To nic innego, jak prawidłowe umycie soczewki kontaktowej. Jak czyścić soczewki krok po kroku wyjaśniliśmy w artykule pt. „Czy wszystkie soczewki pielęgnujemy tak samo?”. Higiena w stosowaniu soczewek polega na zakładaniu i zdejmowaniu soczewek zawsze czystymi rękami. Przechowywanie soczewek również musi odbywać się w odpowiednich pojemnikach na soczewki, wypełnionych płynem do pielęgnacji. Higiena to również dbałość o nieprzekraczanie terminu noszenia soczewek. Pamiętaj, że czas dla soczewki liczy się od otwarcia blistra, bez względu na częstotliwość jej stosowania.

Po co myć soczewki?

Pielęgnacja zapewnia odpowiednią ochronę powierzchni soczewki, dzięki czemu prawidłowo będzie korygowała Twój wzrok przez cały czas noszenia. Używaj tylko płynów przeznaczonych do czyszczenia konkretnych soczewek, na przykład miękkich. Zawierają one specjalne składniki, dzięki którym powierzchnia soczewek będzie odpowiednio zdezynfekowana, wyczyszczona, odkażona i pozbawiona osadów białkowych.

Obowiązkowa codzienna pielęgnacja

Codziennej pielęgnacji wymaga zdecydowana większość miękkich soczewek kontaktowych. Należą do nich m.in.: soczewki miesięczne, dwutygodniowe, kwartalne, roczne. Bez względu na Twoją wadę refrakcji, czy nosisz soczewki do korekcji dalekowzroczności, krótkowzroczności lub astygmatyzmu – wszystkie wymagają takiej samej pielęgnacji. Powyższe soczewki należy umyć w płynie do pielęgnacji soczewek, po czym pozostawić na noc w pojemniku do przechowywania soczewek, wypełnionym płynem.

Soczewki jednodniowe

To soczewki, które cechują się największą wygodą i całkowitym pominięciem procesu pielęgnacji. Codziennie zakładamy nową, sterylnie zapakowaną soczewkę, a po całym dniu wyrzucamy ją do kosza. Soczewki zapewniają oczom odpowiednie nawilżenie i potrzebną korekcję przez cały dzień.

Soczewki na Noc i dzień

To jedyny rodzaj soczewek, które nie wymagają codziennej czasochłonnej pielęgnacji, a jednocześnie można je stosować dłużej niż jeden dzień. Są to soczewki przedłużonego noszenia. To także jedyne soczewki, w których bez obaw można spać. Zapewniają odpowiednie nawilżenie oczu i poprawne widzenie. Aby prawidłowo dbać o soczewki na Noc i dzień zapoznaj się z instrukcją dołączoną do każdego opakowania.

Dlaczego korzystanie z płynów pielęgnacyjnych jest tak ważne?

Korzystanie z płynów pielęgnacyjnych gwarantuje prawidłowe wyczyszczenie szkieł kontaktowych, zapewnia również odpowiednie środowisko dla soczewek do ich przechowywania. Stosowanie płynów dezynfekujących gwarantuje pozbycie się osadów białkowych i wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni soczewek. Użycie płynu nie jest konieczne jedynie w przypadku jednodniowych soczewek kontaktowych, które wyrzucamy po każdym użyciu.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia:

  • Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.
  • AllAboutVision.com