Wakacje to czas podróży, odpoczynku i relaksu. Jakie soczewki zabrać ze sobą, jeśli czeka nas kilkunastogodzinny lot? I jak poradzić sobie jeśli wyjeżdżamy na kilka tygodni?

Soczewki w podróży

Niezależnie od tego czy wybierasz się w podróż samolotem, autobusem czy samochodem, koniecznie musisz zadbać o to, by mieć zawsze pod ręką zapasową parę soczewek jednodniowych (jeśli takich używasz), bądź zestaw płyn+pojemnik. Nawet przy używaniu soczewek o przedłużonym działaniu, na czas wakacyjnego wypadu warto rozważyć soczewki jednodniowe, które po całym dniu po prostu wyrzucamy, by na drugi dzień założyć świeżą, higieniczną parę.

Długa podróż samolotem a soczewki kontaktowe

Czy używanie soczewek podczas wielogodzinnego lotu jest bezpieczne? Tak – jeśli zachowasz zasady higieny. Pamiętaj, że powietrze w kabinie pasażera bywa suche, dlatego warto mieć ze sobą sztuczne łzy, których użyjesz, jeśli zaczniesz czuć piasek pod powiekami. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie na czas lotu soczewek jednorazowych (jednodniowych). Oczywiście przyda się również żel antyseptyczny do dezynfekcji rąk. Unikaj sytuacji, w których musisz ściągnąć soczewki w samolocie i zabezpieczyć je w pojemniku – czyszczenie soczewek i zabawa z pojemnikiem oraz płynem w ciasnej kabinie nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Nie musisz natomiast martwić się o bezpieczeństwo wzroku podczas noszenia soczewek w czasie lotu – nawet długiego. Mitem jest to, że klimatyzacja w kabinie pasażerów pod koniec lotu nawiewa zanieczyszczone powietrze. Warunki sanitarne w większości samolotów też nie są aż takie złe – choć posiadanie antyseptycznego żelu na pewno nie zaszkodzi. Warto też pamiętać o nawadnianiu się od środka – pij dużo płynów.

Pamiętaj o tym, że przy podróży samolotem, w bagażu podręcznym możesz umieścić jedynie płyn o pojemności do 100 ml. Nie zaleca się mieszania płynów, zatem jeśli stosujesz soczewki o przedłużonym działaniu i musisz zabrać ze sobą na wakacje płyn, kup mniejszy pojemnik płynu, którego używasz na co dzień.

Długie wakacje a soczewki

Wybierając się w egzotyczną podróż często decydujemy się na to, by spędzić za granicą nieco dłuższy okres czasu. Nierzadko 3-4 tygodnie. Jakie soczewki zabrać ze sobą w taką podróż?

Jednodniowe soczewki kontaktowe mogą się nie sprawdzić – nie chcemy przecież by 20% naszego bagażu stanowiły opakowania soczewek (choć są świetnym rozwiązaniem jeśli jedziemy na 2-tygodniowy wypad). Oczywiście zakup soczewek na miejscu też jest opcją, ale musisz zawczasu sprawdzić zarówno ich dostępność jak i cenę. Często bardziej korzystną opcją będą soczewki miesięczne. Jeśli jednak jesteś osobą przyzwyczajoną do soczewek jednodniowych, nie ryzykuj i nie eksperymentuj w czasie podróży. Długie wakacje planuje się z wyprzedzeniem, dlatego znacznie bezpieczniej jest zakupić jedną parę miesięcznych soczewek jeszcze na długo przed wyjazdem i sprawdzić jak się z nimi czujesz. Soczewki przedłużonego noszenia to również konieczność odpowiedniej ich pielęgnacji. Przy jednodniowych soczewkach nie musisz tego robić, łatwo zatem zapomnieć o tym, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja szkieł kontaktowych. Testując je przed wyjazdem przyzwyczaisz się do codziennej higieny ich użytkowania.

Pamiętaj również, że przy soczewkach kontaktowych, niezależnie od tego czy  używasz soczewek jednodniowych czy miesięcznych musisz dbać o higienę rąk przy zakładaniu i ściąganiu soczewek. Jeśli planujesz egzotyczną wyprawę do miejsc, w których flora bakteryjna różni się od naszej, lepiej zabrać ze sobą żel antyseptyczny, którym możesz zdezynfekować dłonie przed kontaktem z soczewkami.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: