Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada wzroku, która objawia się niewyraźnym widzeniem dali oraz po zmierzchu. Charakteryzuje się lepszym widzeniem z bliska, często z mniejszej odległości niż przy zdrowym oku. Jest najpowszechniejsza wśród wszystkich wad związanych z okulistyką. Obecnie cierpi na nią aż 1,6 miliarda ludzi. Czy to już epidemia krótkowzroczności?

Epidemia krótkowzroczności

Niektórzy badacze nazywają krótkowzroczność chorobą cywilizacyjną naszych czasów, czyli związaną z szybkim rozwojem współczesnego społeczeństwa. Powodem jest wysoka i ciągle rosnąca liczba osób z tą wadą wzroku. Oczywiście, u części z nich pojawiła się na skutek powiązań genetycznych, jednak ⅔ całkowitej liczby cierpiących na krótkowzroczność to osoby z wadą nabytą, która się pogłębia. Coraz więcej dzieci i młodzieży przejawia objawy miopii.

Skąd krótkowzroczność?

Powodem krótkowzroczności, oprócz wad genetycznych, jest nasz współczesny tryb życia. Ciągłe przebywanie przed ekranami monitorów, które wymagają od oczu ogromnego wysiłku i skupienia, przyczynia się do wielu problemów związanych ze wzrokiem, między innymi właśnie krótkowzroczności. Przyczyną jest również czytanie małych liter i skupianie wzroku przez długi czas na niewielkich elementach. Nasze oczy z natury są przygotowane do patrzenia w dal, w przestrzeń.  Jednak współczesny tryb życia i spędzanie wiele czasu przed ekranami smartfonów i komputerów, narzuca na nasze oczy zbyt dużo wymagań.

Jak więc żyć z duchem czasu i nie nabyć wady wzroku?

Najlepszym rozwiązaniem, jak w każdym przypadku, jest znaleźć złoty środek. Przede wszystkim, jeśli nasze małe dzieci nie potrzebują korzystać z elektronicznych zabawek – zapewnijmy im inną rozrywkę. Najlepszy będzie czas spędzony na świeżym powietrzu. Wtedy oczy najwięcej skupiają się na dali, światło dzienne jest również najzdrowsze dla wzroku. Podczas ruchu i zabawy mrugamy zdecydowanie więcej, niż kiedy wykonujemy jedną czynność, absorbującą wzrok, dzięki czemu oczy będą odpowiednio, naturalnie nawilżone.

Jak zauważyć, czy mam krótkowzroczność?

Jeśli zaobserwowałeś trudności z widzeniem dalekich przedmiotów, czy nieostrym widzeniem po zmierzchu – warto udać się do lekarza okulisty. Ponadto osoby krótkowzroczne często mrużą oczy, aby poprawić ostrość widzenia. Charakteryzują się również przesadnym zbliżaniem się do np. ekranu telewizora, czy czytaniu książki z bardzo bliskiej odległości. Pamiętaj – im wcześniej wykryta wada, tym większe szanse na lepszą korekcję wzroku.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: