Jest tak wiele rodzajów płynów do pielęgnacji soczewek. Który wybrać? I czy tak naprawę płyny różnią się między sobą? Dlaczego jeden może nas podrażniać a drugi jest idealny? Sprawdźmy, co wchodzi w skład płynów do pielęgnacji soczewek i czym różnią się one między sobą.

Podstawowy skład płynów do soczewek

Choć każdy producent płynów do soczewek pilnie strzeże swojej receptury, to tak naprawdę w skład każdego płynu wchodzi 6 podstawowych elementów. Są to:

  • woda,
  • bufor,
  • sól,
  • składniki czyszczące,
  • składniki podnoszące komfort,
  • składniki konserwujące i dezynfekujące.

Woda, bufor i sól to elementy identyczne dla wszystkich płynów. Woda jest rozpuszczalnikiem dla pozostałych składników, bufor (fosforanowy bądź borowy) utrzymuje pH na poziome łez (czyli około 7,2), a dzięki zawartości soli w stężeniu około 0,9%, płyn jest obojętny dla tkanek i nie powoduje ich podrażnienia. Całość,  to nic więcej jak roztwór soli fizjologicznej.

Składniki czyszczące, zwane również surfaktantami, to związki powierzchniowo czynne, które mają takie właściwości, że potrafią otoczyć osad z tłuszczu i dzięki temu można go wypłukać (trochę tak jak w przypadku płynu do mycia naczyń).  Składniki czyszczące mają wszystkie płyny do pielęgnacji soczewek, choć rodzaj surfaktantów może się nieco między sobą różnić (najczęściej stosuje się poloksamer 407 w stężeniu 0,05% oraz poloksaminę w stężeniu 1%).

To co ważne, to fakt, iż cząsteczka surfaktantu składa się z dwóch części – ma część hydrofobową oraz hydrofilową. Hydrofobowa część otacza cząsteczkę tłuszczu, ale by można było go usunąć, trzeba niekiedy mechanicznie odepchnąć hydrofilową część surfaktantu od wody. Osiąga się to poprzez zwykłe pocieranie (również tak , jak przy myciu naczyń), dlatego pocieranie soczewek przy ich myciu, jest tak istotne. Jeśli tego nie robimy, na powierzchni soczewki utworzy się tłusty film, który może stać się pożywką dla bakterii.

Różnice między płynami do soczewek – składniki ponoszące komfort oraz konserwanty

To, co naprawdę różnicuje płyny między sobą, to składniki ponoszące komfort oraz substancje konserwujące i dezynfekujące.

Składniki ponoszące komfort w płynach do soczewek

Składniki nawilżające (pozwalają na zwiększenie gęstości i lepkości płynów do pielęgnacji). W zależności od rodzaju płynu, składnikami nawilżającymi może być prowitamina B5, panthenol, hialuronian sodu, sorbitol i inne związki.

Składniki dezynfekujące i konserwujące

Mają na celu dezynfekcję soczewek oraz utrzymanie płynu w buteleczce w czystości biologicznej. Nie ma osobnych składników do dezynfekcji i osobnych do konserwacji – to te same składniki, tylko w różnych stężeniach. Różni producenci, wykorzystują różne składniki dezynfekujące w swoich płynach – dlatego właśnie niektóre płyny będą dla nas idealne, a inne mogą nasze oczy podrażniać bądź uczulać – wszystko zależy bowiem od tego, jaki skład ma dany płyn. To również z tego powodu nie powinno się mieszać ze sobą płynów ani stosować kilku różnych płynów do tych samych soczewek.

Czy są płyny do soczewek bez konserwantów?

Tak – to płyny oksydacyjne, wykorzystujące jako metodę usuwania zanieczyszczeń reakcję chemiczną. O tym oraz o sposobie działania konserwantów w tradycyjnych płynach do pielęgnacji soczewek opowiemy już niebawem.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: