Przepracowanie, niedobór snu, stres, zła dieta i nadmierne spożycie alkoholu powodują, że nasze oczy są zmęczone. Najczęściej objawia się to opuchlizną i cieniami pod oczami. W takich przypadkach z pomocą przyjdą sprawdzone, domowe sposoby na przywrócenie świeżości oczom.

Mleko

Schłodzone mleko dobrze wpływa na skórę, nie tylko w okolicach oczu.

Dzięki zawartości witamin, minerałów, tłuszczy i kwasu mlekowego działa silnie nawilżająco, łagodzi podrażnienia, usuwa obrzęki i zwęża naczynia krwionośne. Okłady z mleka sprawią, że skóra będzie dogłębnie nawilżona, świeża i promienna.
Należy pamiętać, aby mleko wykorzystywane na okłady było dobrze schłodzone. Najwygodniej będzie przelać je do niewielkiej miseczki i zanurzać w nim płatki kosmetyczne, które po odciśnięciu od razu nakłada się na zamknięte powieki i trzyma do 15 minut. Płatki powinny być zimne, dlatego co jakiś czas należy ponownie zanurzać je w mleku.

Białko jaja kurzego

Kolejny ze specyfików, który można znaleźć w lodówce. Białko ma właściwości ściągające, wygładzające i oczyszczające. Równocześnie poprawia krążenie i skutecznie zmniejsza cienie pod oczami.

Aby wykonać okład z białek należy je ubić na sztywną pianę, nałożyć na dolne powieki i pozostawić na 15 minut. Po upływie czasu delikatnie zmyj zaschniętą pianę pod bieżącą wodą.

Lód i łyżki

Zimne okłady zwężają naczynia krwionośne, co wpływa na zniwelowanie zaczerwienienia i obrzęków. Szybkim i skutecznym sposobem na obrzęki będą okłady lub masaż zimnymi metalowymi łyżkami lub kostką lodu.

Łyżki (co najmniej dwie) należy umieścić w szklance z lodem. Najlepiej wykorzystać większą ilość łyżek, dzięki czemu będziemy mogli je szybko wymienić. Łyżki delikatnie przykładamy do powiek i trzymamy do momentu zejścia opuchlizny. Podobnie postępujemy z kostką lodu, z tym wyjątkiem, że należy owinąć lód w chusteczkę i delikatnie masować okolice oczu. Łyżki z kostką lodu nie należy mocno przyciskać, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tkanki podskórnej.

Herbaty

Związki zawarte w czarnej i zielonej herbacie wykazują działanie antybakteryjne oraz ściągające; napinają skórę, zwężają naczynia krwionośne, a także zmniejszają zasinienia i obrzęki.

Okłady z herbaty można stosować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to, tak jak w przypadku mleka, namoczenie płatków kosmetycznych w chłodnym naparze. Równie dobrze możemy wykorzystać zaparzone i wystudzone torebki herbaty, trzymając je na oczach nawet 30 minut. Podobne działanie ma również rumianek.

Ogórek

Ogórki lub ich wyciągi są powszechnie stosowane w przemyśle kosmetycznym. Nie bez powodu. Dzięki zawartości witamin i substancji biologicznie aktywnych, ogórki działają ściągająco, wygładzająco, oczyszczająco i odświeżająco na skórę. Znakomicie usuwają również obrzęki i podkrążone oczy.
Wskazówka: na zamkniętych powiekach połóż na około 15 minut po plasterku ogórka. Ogórek powinien być schłodzony.  Po ściągnięciu z oczu ogórka, przemyj je zimną wodą.

Ziemniak

Również ziemniak przyniesie ulgę zmęczonym oczom. Doskonale nawilża i rozświetla skórę nadając jej świeżego wyglądu.

Z ziemniakiem można postępować podobnie jak z ogórkiem – przyłożyć cienkie plasterki do oczu, lub zetrzeć go na tarce, zawinąć w gazę i w takiej postaci przyłożyć do powiek. Sok wypływający z ziemniaka dodatkowo nawilża skórę i zmniejsza opuchnięcia.

Powyższe przykłady idealnie pokazują, że z przemęczonymi oczami możemy poradzić sobie domowymi sposobami, bez konieczności kupowania drogich aptecznych czy drogeryjnych specyfików.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: