Zarówno w czasie ciąży, jak i w trakcie samego porodu, oczy kobiety muszą zdać nie lada egzamin. Bez względu na to, czy cierpi ona na wadę wzroku, czy też nie, jeżeli spodziewa się dziecka powinna szczególnie zadbać o swój wzrok. Jak ciąża i poród wpływają na oczy przyszłej mamy?

Ciąża a wada wzroku

Osoby cierpiące na wadę wzroku, w okresie ciąży powinny być pod stałą opieką specjalisty. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety powodują, że w czasie ciąży wzrok może się pogarszać. Dlatego też, kontrolna wizyta u okulisty jest koniecznością. Oceni on czy wymagane jest przepisanie na ten czas mocniejszych szkieł korekcyjnych i czy wada zbyt mocno się nie pogłębia. Hormony w ciąży sprawiają, że u osoby ciężarnej zmienia się także skład łez. Dlatego też, podczas noszenia soczewek kontaktowych, przyszłą mamę mogą szczypać i piec oczy. W przypadku wystąpienia takiej reakcji na szkła należy zmienić je na okulary.

Pogorszenie widzenia

O oczy i wzrok w ciąży powinny zadbać nie tylko przyszłe mamy, które już borykają się z wadą wzroku, ale również te, które nie mają problemów z widzeniem. Ciążowe zmiany hormonalne, mogą powodować pojawienie się obrzęków na gałce ocznej, co sprawia, że obraz staje się rozmazany, a jakość widzenia pogarsza się. Z reguły, po urodzeniu dziecka wszystko wraca do normy. Może się zdarzyć, że z powodu nagłego spadku ciśnienia, siatkówka oka będzie mniej ukrwiona, a przed oczami pojawią się mroczki. Jednakże nie jest to powód do zmartwień. Wystarczy chwilę odpocząć, aby oczy zaczęły funkcjonować prawidłowo. Powodem do niepokoju  staje się jednak sytuacja, w której mroczki przed oczami nie ustępują lub obraz jest mocno zamazany, bądź część pola widzenia jest przysłonięta. Objawy te mogą wskazywać na zatrucie ciążowe, które jest bardzo groźne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Pod opieką specjalisty powinny być szczególnie  kobiety ciężarne, chorujące na cukrzycę, nadciśnienie i jaskrę.

Poród wyzwaniem dla oczu

Jeszcze do niedawna, wada wzroku była absolutnym wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Dziś już odchodzi się od tej praktyki. Jednakże, poród to nie lada wysiłek jakiemu muszą sprostać oczy przyszłej mamy. Wysokie ciśnienie podczas rozwiązania powoduje, że na białku oka mogą pojawić się wybroczyny. Nie należy się jednak tym martwić – po paru dniach wszystko wraca do normy. Cesarskie cięcie wykonuje się w sytuacjach, gdy naturalny poród może wyrządzić oczom krzywdę. Dzieje się tak na przykład jeśli siatkówka oka jest bardzo słaba lub cienka i istnieje ryzyko jej odklejenia. Naturalny poród odradzany jest również w przypadku wysokiej wady wzroku przekraczającej 6 dioptrii oraz jaskry.

Zadbaj o oczy

Profilaktyka i stałe monitorowanie stanu oczu w ciąży jest niezwykle istotne. Przyszłe mamy mogą odczuwać wiele okulistycznych dolegliwości, takich jak: nadwrażliwość na światło, zawroty głowy czy migreny. W ciąży może pojawić się również suchość oczu, dlatego też można wspomóc się nawilżającymi kroplami, w których wyborze doradzi nam lekarz. Jeśli noszenie soczewek w ciąży sprawia dyskomfort, lepiej zmienić je na okulary. Pamiętaj, aby się nie przemęczać oraz nie spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem lub monitorem komputera. I co najważniejsze – jedz zdrowo. Odpowiednia dieta, bogata w żelazo, witaminę A i beta karoten pomoże Ci zachować pełnię sił do czasu rozwiązania.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: