Rozważasz zakup pierwszych soczewek kontaktowych? Najważniejsze to odpowiednio dobrać swoją pierwszą parę. O czym pamiętać umawiając się na spotkanie w sprawie doboru soczewek? Jakie informacje są ważne dla lekarza?

Optometrysta czy okulista?

Pierwsza decyzja dotyczy tego, kto będzie dobierał soczewki – lekarz okulista czy optometrysta? Pamiętaj, że optometrysta nie jest lekarzem – to osoba, która ukończyła specjalistyczne studia w zakresie fizyki ze specjalnością w optometrii. O ile lekarz zna się na chorobach narządu wzroku, a dobór soczewek stanowi jedynie jedną cześć jego zadań, to specjalizacją optometrysty jest właśnie dobór metod i rodzaju korekcji. Oczywiście nie znaczy to, że lekarz z doborem sobie nie poradzi, niemniej jednak im bardziej skomplikowaną masz sytuację (specyficzne uwarunkowania i wady), tym większe prawdopodobieństwo tego, że trzeba będzie skorzystać z usług optometrysty.

Koszt doboru soczewki

Przy pierwszej wizycie, a najlepiej jeszcze zanim do niej dojdzie, warto dopytać o koszt doboru soczewek. Niestety nie ma jednej wspólnej praktyki postępowania między gabinetami okulistycznymi i optycznymi, w efekcie czego koszt doboru soczewek może się znacznie różnić. Niekiedy koniecznych może być kilka wizyt w gabinecie (zwłaszcza przy soczewkach torycznych). W niektórych miejscach pacjent płaci jedynie za pierwszą wizytę, w innych za każdą (choć bywa, że różną cenę). Jeśli aspekt ekonomiczny doboru soczewki jest dla ciebie istotny, dopytaj o to, jak będzie przebiegać cały proces i ile – w efekcie – może cię kosztować.

Długość wizyty

Dobór soczewki to konieczność wykonania pomiaru, przymierzenia kilku par, nauka zakładania soczewek i ich pielęgnacji. To trwa – dlatego zarezerwuj sobie około 1-1,5 godziny.

Tryb życia a soczewki

Codzienność to najważniejszy aspekt na jaki musimy zwrócić uwagę przy soczewkach. Im więcej lekarz wie o tym, jak wygląda nasza codzienna aktywność, tym lepiej może dobrać soczewki. Najważniejsze kwestie to średnia ilość godzin dziennie przed komputerem oraz to, w jakim środowisku na co dzień przebywasz. Soczewki różnią się od siebie nie tylko technologią wykonania (różne generacje soczewek), ale także właściwościami. Pamiętaj, że klimatyzowane pomieszczenia (biurowce) wysuszają skórę i śluzówkę – dla osób pracujących przy komputerze w klimatyzacji dedykowane są soczewki, które pomagają niwelować negatywne skutki takich warunków pracy.

Sport i aktywność fizyczna a kontakty

Żyjesz dynamicznie? Powiedz to lekarzowi. Pomoże mu to zarówno dobrać rodzaj soczewek, jak i tryb ich noszenia. Jeśli pływasz i uprawiasz sporty wodne, najsensowniejszym rozwiązaniem będą soczewki jednodniowe. Przy sportach uprawianych na świeżym powietrzu, warto wybrać takie, które mają filtr UV. Od tego jaką dyscyplinę sportu uprawiasz może zależeć wybór konkretnego modelu soczewek.

Pełne informacje na wizytach przy doborze soczewek

Oczywiście to lekarz bądź optometrysta powinien zadbać o to, by diagnozować to, czy soczewki, które ci polecił są dla ciebie optymalne, ale przy kolejnych wizytach pamiętaj, by jak najpełniej opowiedzieć o swoich wrażeniach z ich próbnego noszenia. Niekiedy drobne uwagi mogą pomóc w doborze jeszcze wygodniejszej i odpowiedniej pary. Zawsze też możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji z optometrystą poprzez infolinię Kodano.pl.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: