Soczewki kontaktowe to bardzo wygodne rozwiązanie, nie zawsze jednak możemy się na nie zdecydować. Marzenia o zdrowych oczach jednak mogą się spełnić. Rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku, metoda, dzięki której będziesz mógł zapomnieć o okularach i soczewkach. Kto może z niej skorzystać i jak należy się do niej przygotować?

Dla kogo laser?

Zabiegowi mogą poddać się osoby w przedziale wiekowym od 18 do 55 lat. Ważne, aby wada była ustabilizowana, dlatego też najlepiej jest wykonać laserową korekcję wzroku między 23 a 40 rokiem życia. Pacjent poddający się zabiegowi powinien być zdrowy, nie chorować na jaskrę, odwarstwienie siatkówki, czy zaćmę. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, silne alergie czy oczopląs. Kobiety, które chcą skorzystać z korekcji laserowej nie mogą być w ciąży, ani karmić piersią. Kolejnym czynnikiem ograniczającym możliwość przystąpienia do zabiegu jest wielkość wady wzroku. Krótkowzroczność jest możliwa do skorygowania jeśli nie przekracza -14 dioptrii, dalekowzroczność +6 dioptrii, a astygmatyzm nie może być większy niż 5 dioptrii. Należy pamiętać, że laser nie pomoże  na niedowidzenie i starczowzroczność.

Jak się przygotować do zabiegu?

Jeśli zostałeś zakwalifikowany na zabieg korekcji wzroku i nosisz soczewki musisz je ściągnąć dużo wcześniej. W przypadku soczewek miękkich jest to okres 1-2 tygodni, a twardych 3-4 tygodni. Jeśli chodzi o ortosoczewki, to należy z nich zrezygnować 2 miesiące przed zabiegiem. Jeden dzień przed korekcją nie należy stosować kosmetyków takich jak tusz to rzęs, puder i cienie do powiek. W dniu zabiegu konieczne jest zrezygnowanie z picia alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę.

Jak dbać o oczy po korekcji laserowej?

Po zabiegu oczy są bardzo wrażliwe na światło i możesz mieć uczucie ciała obcego w oku. Okres rekonwalescencji wynosi około 7 dni. Przed wyjściem na zewnątrz należy pamiętać o założeniu okularów przeciwsłonecznych. W razie nasłonecznienia należy nosić okulary z filtrem UV przynajmniej przez miesiąc po wykonaniu zabiegu. W pierwszych dniach należy unikać zadymionych miejsc, przebywać z dala od ludzi chorych oraz ograniczyć pracę przed monitorem komputera i oglądanie telewizji. Sport można zacząć uprawiać już tydzień po, lecz nie może to być zbyt duży wysiłek fizyczny. Warto pamiętać, że w przeciągu miesiąca po zabiegu nie można korzystać z basenu, kąpieli morskich i sauny.

Czy warto?

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest zabiegiem, który znacznie ułatwia życie. Pożegnanie się z wada wzroku, daje dużo więcej możliwości. Koszt zabiegu kształtuje się różnie,  w zależności od miejsca jego wykonania i rodzaju zabiegu (LASEK, LASIK, EPI-LASIK, SBK-LASIK, PRK), a ceny zaczynają się od około 1 500 – 2 000 zł za jedno oko. Mimo, że to duży wydatek jak na jeden raz, laserowa korekcja wzroku może wnieść wiele dobrego w nasze życie.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: