Dzięki nim nie trzeba pamiętać o codziennej lub cotygodniowej zmianie soczewek. Powstały z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych, co gwarantuje ich wysoką jakość i doskonały komfort noszenia. Jakie są pozostałe zalety miesięcznych soczewek kontaktowych?

Komfort noszenia 

Soczewki najczęściej wykonane są z materiału silikonowo-hydrożelowego, który znacząco zwiększa komfort ich noszenia i pozwala utrzymać właściwe nawilżenie gałek ocznych. Obecnie na rynku dostępne są również 30-dniowe soczewki, które można nosić nawet do 7 dni bez konieczności ich zdejmowania. Należy jednak pamiętać, że zakup i stosowanie „kontaktów” typu dzień i noc (day&night) należy koniecznie skonsultować z okulistą.

Prawidłowo dotlenione oczy

Soczewki silikonowo-hydrożelowe charakteryzują się wysoką przepuszczalnością gazów. Zastosowanie w nich zaawansowanej technologii pozwala na co najmniej pięciokrotne zwiększenie przepuszczalności tlenu w porównaniu ze zwykłymi „kontaktami” – umożliwia to stały i swobodny dopływ tlenu do oczu.

Ekonomia i ekologia

Koszt zakupu i użytkowania pary soczewek 30-dniowych jest niższy niż całkowity miesięczny koszt stosowania tych jednodniowych. Istotny, szczególnie dla osób dbających o środowisko, jest również fakt, że mniejsza ilość kupowanych soczewek oznacza mniejszą ilość odpadów.

Pielęgnacja miesięcznych soczewek kontaktowych

Podstawą prawidłowej pielęgnacji jest płyn do soczewek. Ważne jest, aby był odpowiednio dobrany do potrzeb oczu i kompatybilny z soczewkami. Mogą to być płyny wielofunkcyjne lub oksydacyjne. Pierwsze doskonale usuwają osady białkowo-lipidowe, dezynfekują i nawilżają „kontakty”. Drugie są polecane alergikom i osobom cierpiącym na zespół suchego oka.

Pilnuj terminu wymiany soczewki

Należy ściśle przestrzegać i nie wydłużać okresu noszenia soczewek, nawet jeśli nie były one noszone codziennie. Nawet te prawidłowo użytkowane i pielęgnowane pokrywają się osadami białkowymi i ulegają stopniowej biodegradacji, przez co z czasem tracą swoje właściwości. Najlepiej zapisać sobie datę otwarcia opakowania i ustawić przypomnienie o konieczności zmiany soczewek. Wydłużenie okresu ich noszenia niekorzystnie wpłynie nie tylko na sam komfort noszenia „kontaktów”, ale również na zdrowie oczu.

Zakup lub zmianę soczewek kontaktowych zawsze należy skonsultować z lekarzem okulistą. Zagwarantuje to lepsze dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i lepsze widzenie.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.