Aby nasze oczy były zdrowe i służyły nam przez długie lata, należy o nie odpowiednio dbać. Jeśli jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych, powinieneś zdecydować się na te, które będą najlepiej służyły Twoim oczom, dlatego najlepszym wyborem będą soczewki silikonowo – hydrożelowe.

Dlaczego soczewki silikonowo – hydrożelowe?

Poszukując idealnej soczewki o największej przepuszczalności tlenu, stworzono soczewkę silikonowo – hydrożelową, która jest w tej dziedzinie najnowszym osiągnięciem. Silikon, z którego jest ona wykonana, zapewnia większy komfort użytkowania i bezpieczeństwo przy jednocześnie dłuższej możliwości noszenia, niż w przypadku zwykłej soczewki. Co więcej, jest on odpowiednio elastyczny i całkowicie neutralny dla organizmu, dzięki czemu nie powoduje alergii i podrażnień. Wysoka przepuszczalność tlenu i optymalne nawilżenie sprawia, że ten rodzaj soczewki można nosić przez długi czas.

Soczewki hydrożelowe a silikonowo – hydrożelowe

Zwykłe soczewki hydrożelowe, składają się w ponad 50 procentach z wody, jednak mają stosunkowo niską przepuszczalność gazową. Z kolei, soczewki silikonowo – hydrożelowe, charakteryzują się bardzo wysoką przepuszczalnością gazową, przy niskiej zawartości wody, co sprawia, że oczy są lepiej dotlenione. Silikon, z którego wykonane są soczewki, jest materiałem o bardzo dużej przepuszczalności tlenu, i doskonale zastępuje w tej kwestii wodę, dzięki czemu do naszego oka dociera go nawet 5 razy więcej, niż w przypadku soczewki starszej generacji. Zatem, ryzyko zapalenia rogówki i infekcji oka znacznie się zmniejsza, a zalecany czas noszenia soczewek kontaktowych wydłuża.

Pierwsza, druga i trzecia generacja

Pierwsza soczewka silikonowo – hydrożelowa pojawiła się już pod koniec lat 90 XX wieku. Soczewki pierwszej generacji miały stosunkowo duży moduł sztywności, co skutkowało małym komfortem użytkowania, przy jednocześnie dłuższym czasie noszenia, i niestety często powodowało uszkodzenia nabłonka, czy zapalenie spojówek. Druga generacja soczewek charakteryzowała się mniejszym modułem sztywności oraz lepszym zwilżeniem soczewki, jednakże wciąż nie była ona doskonała. W odpowiedzi na potrzeby osób noszących szkła kontaktowe, stworzona została soczewka trzeciej generacji – o mniejszym module sztywności, dużej przepuszczalności tlenu, poprawie biokompatybilności, neutralności dla oka i całkowitym komforcie użytkowania. Silikon w soczewkach trzeciej generacji dostarcza więcej tlenu do oka, przy mniejszej ilości wody zawartej w soczewkach. Dzięki czemu, soczewki te  zapewniają optymalne nawilżenie oka, idealne dopasowanie i elastyczność oraz dużo większą odporność na odwadnianie. Dlatego też, będą one idealne dla osób, aktywnych od wczesnego ranka do późnej nocy, ceniących sobie komfort użytkowania oraz tych, spędzającym wiele godzin dziennie przed monitorem komputera. Koniec z suchością i zmęczeniem oczu po całodziennym noszeniu soczewek!


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: