Zdarza się, że nasze oczy stają się przekrwione i wrażliwe. Niestety, często bagatelizujemy pojawiające się zaczerwienienie twierdząc, że nie jest to nic nadzwyczajnego. Jednakże, „czerwonym okiem” może objawiać się wiele poważnych schorzeń.

Najczęstszy problem okulistyczny

Zespół czerwonego oka to jeden z najczęstszych problemów okulistycznych. Pojawienie się „czerwonego oka” z reguły zwiastuje obecność stanu zapalnego narządu wzroku. Objawia się ono zaczerwienieniem, przekrwieniem, podrażnieniem, bólem i łzawieniem oczu. Objawom tym może towarzyszyć także ropna wydzielina z oka oraz osłabieniem ostrości widzenia. Zespół czerwonego oka nie jest osobnym schorzeniem, bądź chorobą, lecz terminem obejmującym całą gamę wielu chorób i stanów zapalnych oczu. Dlatego też, powinien być dla nas sygnałem alarmowym, aby jak najszybciej udać się do specjalisty.

Czerwone oko i jego choroby

Zespół czerwonego oka może towarzyszyć wielu chorobom oczu. Jedną z nich jest zapalenie spojówek. Może być ono infekcyjne, bakteryjne, wirusowe, chemiczne, grzybicze lub alergiczne. Ponadto, czerwone oko objawia się także w przypadku problemów z niedoborem łez. Wysychanie rogówki sprawia, że u pacjentów moją pojawić się problemy z widzeniem. W związku z tym warto zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu, bądź sztuczne łzy. Inną chorobą, jaką zwiastuje zespół czerwonego oka może być olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek, spowodowane noszeniem miękkich soczewek kontaktowych. Wywołane jest ono przez osady białkowe zbierające się na powierzchni szkieł, które działają silnie alergizująco i drażniąco na oczy. Ponadto, „czerwone oko” może świadczyć także o obecności ciała obcego w oku. Dlatego też, w przypadku pojawienia się zaczerwienienia należy dokładnie obejrzeć worek spojówkowy, a nawet gdy nic nie dostrzeżemy udać się do lekarza, gdyż uczuciem ciała obcego w oku objawia się wiele poważnych chorób. Ponadto, zespół czerwonego oka może być symptomem wylewu podspojówkowego, zespołu suchego oka, zapalenia rogówki lub tęczówki, jak również ostrego ataku jaskry i guzów spojówki.

Przemęczony wzrok

Oprócz tego, że „czerwone oko” jest objawem wielu chorób, może być także powodem zwykłego przemęczenia oczu. Niewyspanie, długotrwała praca wzrokowa z bliska, spoglądanie w monitor komputera, przebywanie w klimatyzowanych lub sztucznie oświetlonych pomieszczeniach, mogą skutkować późniejszym zaczerwienieniem oczu. Dlatego też, jeśli Twoje oczy stają się przekrwione daj im najpierw odpocząć. Kilka przerw od pracy przed komputem, zwykłe wyjście na świeże powietrze, chwila drzemki, bądź użycie odpowiednich kropli do oczu mogą naprawdę zdziałać cuda.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: