Choroby oczu

Choroby oczu - najbardziej popularne dysfunkcje i zaburzenia wzroku. Jakie są objawy, metody leczenia i sposoby badania schorzeń oczu i chorób, przyczyniających się do dysfunkcji narządu wzroku?
Artykuły w kategorii : 24 / Subskrybuj
Zmiana okularów na soczewki

Alergie oczu często nasilają się w okresie wiosennym. Powodem są przede wszystkim kwitnące drzewa i krzewy, które rozpraszają swoje pyłki. Alergikom często radzi się unikać alergenów. O ile sierści zwierząt, czy nadmiernej ilości kurzu jesteśmy w stanie unikać, tak w stosunku do pyłków metoda ta zdecydowanie zawodzi. Jak więc przetrwać wiosenne alergie oczu? Czy można używać soczewek kontaktowych? Jakie będą bezpieczne dla oka?

Czytaj więcej →
Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to powikłanie spotykane przy obu typach cukrzycy. Choroba podstępna i niebezpieczna, bo jej objawy mogą być całkowicie niezauważalne, a jednocześnie może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Co warto wiedzieć o retinopatii, nawet jeśli nie masz cukrzycy?

Czytaj więcej →
powieka

Najczęściej występują u osób starszych na skutek procesów starzenia, ale ich przyczynami mogą być również urazy, porażenia lub przebyte zabiegi chirurgiczne wykonywane w okolicach oczu. Czy da się z nimi żyć? Jak łagodzić objawy? Jaka jest najskuteczniejsza metoda leczenia?

Czytaj więcej →

Chyba większość z nas kocha kąpiele słoneczne. Gdy zza chmur wychodzi słońce, jesteśmy bardziej radośni i chętniej spędzamy czas na dworze. Jednak w słoneczne dni nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W przeciwnym razie możemy nabawić się wielu poważnych schorzeń.

Czytaj więcej →

Łzawienie, obrzęk i ból dolnej powieki, ropna wydzielina z oka – znasz te objawy? Często są bagatelizowane pomimo swojej uciążliwości. Najczęściej jest to oznaka stanów zapalnych tego organu, które w skrajnych przypadkach mogą skończyć się zabiegiem chirurgicznym, a nieleczone prowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Czytaj więcej →
leki na zdrowe oczy

Przemęczone i nadwyrężone oczy często dodatkowo pieką, łzawią i są zaczerwienione. Wiele osób w takim momencie odruchowo sięga po suplementy mające zagwarantować poprawę. Szeroka oferta dostępnych suplementów może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać ten najlepszy? Czy w ogóle działają, czy to tylko kolejny chwyt marketingowy?

Czytaj więcej →
ćwiczenia dla wzroku

Najczęściej występującą chorobą związaną z refrakcją jest krótkowzroczność (miopia). W większości przypadków wiąże się to ze stylem życia. Krótkowidzami są zazwyczaj osoby spędzające wiele godzin przed monitorem komputera, w biurze przy dokumentach lub często czytające książki. W Europie może dotyczyć to nawet 30% ludności, a w Azji ponad 60%.

Czytaj więcej →