Czy posiadany kolor oczu stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia? Okazuje się, że może istnieć pewien związek pomiędzy kolorem tęczówki a ryzykiem zachorowania na niektóre schorzenia. Na co narażeni są niebieskoocy, a co grozi właścicielom ciemnych tęczówek?

Kolor oczu a podatność na choroby

Badanie zależności między wyglądem oczu a tym, co aktualnie dzieje się w organizmie człowieka, to wiedza, która towarzyszy nam już od starożytności. Z oczu możemy wyczytać nie tylko aktualne problemy zdrowotne. Kolor naszej tęczówki może być również pomocny w profilaktyce chorób, gdyż według naukowców determinuje on ryzyko zachorowania na niektóre schorzenia. Osoby o ciemnych oczach mogą być bardziej podatne na choroby serca i wątroby, a posiadacze oczu o jasnym zabarwieniu z kolei często chorują na choroby układu pokarmowego i reumatyzm. Jakie inne przypadłości generowane są przez odcień Twojej tęczówki?

Brązowoocy zagrożeni bielactwem i zaćmą

Z badań przeprowadzonych w 2012 r. przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado wynika, że największe ryzyko zachorowania na bielactwo dotyczy osób mających oczy brązowe. Przebadano pod tym kątem posiadaczy jasnych oczu, a uzyskane dane zestawiono z analizą genów osób chorych, co dowiodło większej odporności jasnookich na to schorzenie. Wyniki badań wskazywały za to, że prawie połowa badanych zmagających się z plamami bielaczymi miała oczy w kolorze brązowym. Inne badania dowodzą, że posiadacze ciemnych oczu także częściej chorują na zaćmę. Okazuje się, że to nie tylko promieniowanie UV zwiększa ryzyko zachorowania na kataraktę, ale także ciemniejszy odcień naszej tęczówki.

Jasne oczy podatne na czerniaka i AMD

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów, atakujący naszą skórę. Rozwija się on niezwykle szybko, jednakże odpowiednio wcześnie wykryty może zostać całkowicie wyleczony. Ze względu na to, że bielactwo i czerniak to dwie zupełnie przeciwstawne choroby, muszą na niego szczególnie uważać osoby o niebieskich oczach. Dzieje się tak, ponieważ są oni „genetycznie chronieni” przed bielactwem, ale z drugiej strony mają mniej genów chroniących ich przed zachorowaniem na czerniaka. Inne badania wskazują natomiast, że osoby z niebieskimi oczami w przeciwieństwie do właścicieli ciemnych tęczówek częściej chorują na AMD. Ryzyko zachorowania na to niebezpieczne schorzenie, jakim jest zwyrodnienie plamki żółtej u osób jasnookich, może być nawet dwukrotnie większe niż u posiadaczy ciemnych kolorów tęczówki.

Zwróć uwagę na przebarwienia tęczówki

Pomimo badań, które wskazują na większe powiązanie koloru oczu z ryzykiem zachorowania na niektóre schorzenia, odcień tęczówki nie przesądza o pojawieniu się danej choroby. To, co powinno nas zaniepokoić, to wszelkiego rodzaju przebarwienia czy drobne plamki zaburzające kolor naszych oczu. Białka przybierające barwę żółtą czy też zaczerwienione gałki oczne mogą być pierwszym objawem choroby. Dlatego też jeśli zauważymy niepokojące zmiany w obrębie naszych oczu, jak najszybciej udajmy się do specjalisty.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: