choroby oczu

15 artykułów dla choroby oczu
powieka

Najczęściej występują u osób starszych na skutek procesów starzenia, ale ich przyczynami mogą być również urazy, porażenia lub przebyte zabiegi chirurgiczne wykonywane w okolicach oczu. Czy da się z nimi żyć? Jak łagodzić objawy? Jaka jest najskuteczniejsza metoda leczenia?

Czytaj więcej →

Chyba większość z nas kocha kąpiele słoneczne. Gdy zza chmur wychodzi słońce, jesteśmy bardziej radośni i chętniej spędzamy czas na dworze. Jednak w słoneczne dni nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W przeciwnym razie możemy nabawić się wielu poważnych schorzeń.

Czytaj więcej →

Łzawienie, obrzęk i ból dolnej powieki, ropna wydzielina z oka – znasz te objawy? Często są bagatelizowane pomimo swojej uciążliwości. Najczęściej jest to oznaka stanów zapalnych tego organu, które w skrajnych przypadkach mogą skończyć się zabiegiem chirurgicznym, a nieleczone prowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Czytaj więcej →
skrzydlik - objawy i leczenie

Skrzydlik to niezłośliwa narośl na oku. Nazwa nawiązuje do jej kształtu – trójkątna zmiana wielu osobom przypomina skrzydło owada. Nieleczona i zbagatelizowana może prowadzić do powstania blizn na rogówce, które mogą wiązać się z poważnymi zaburzeniami, a nawet utratą wzroku.

Czytaj więcej →
daltonizm

Tajemnicza choroba, która dotyka niemal wyłącznie mężczyzn. Zmienia obraz świata ­– kolory się mylą albo zupełnie znikają. Choć daltonizm jest nieuleczalny, można go skutecznie korygować.

Czytaj więcej →
światłowstręt objawy

Każdy z nas, choć raz w życiu odczuwał nadwrażliwość na światło. Światłowstręt z reguły kojarzy nam się z migreną oraz z tzw. kacem po całonocnej imprezie. Może pojawiać się także w przypadku osłabienia organizmu i gorączki. Objawia się bólem oczu i mrużeniem powiek w trakcie patrzenia na światło, czasem jednak jest przyczyną wielu poważniejszych schorzeń.

Czytaj więcej →