Oczy są niezwykle wrażliwe, dlatego nawet schorzenia pozornie niezwiązane z narządem wzroku mogą powodować występowanie współistniejących objawów ocznych.
Cukrzyca
Problemy ze wzrokiem związane są z uszkodzeniami małych naczyń na skutek nagłych spadków i wzrostów glikemii. Najczęstszym powikłaniem jest retinopatia cukrzycowa. W przypadku tej choroby powikłania oczne z czasem pojawiają się u wszystkich chorych. Bardzo ważne jest stałe przestrzeganie zaleceń lekarza, aby nie dopuścić do nadmiernego uszkodzenia wzroku. Skutkiem nieleczonej cukrzycy i nieuregulowanej glikemii jest odwarstwienie siatkówki i ślepota.
Nadciśnienie tętnicze
Już sam wzrost ciśnienia zaburza prawidłowe funkcjonowanie delikatnych naczyń oka. Prowadzi to do zmian strukturalnych i stwardnienia tętniczek. Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie ciśnienie dodatkowo uszkadza siatkówkę i prowadzi do obrzęku nerwu wzrokowego. Działania profilaktyczne polegają na stałym pilnowaniu i utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego.
Alergie
Większości reakcje alergiczne kojarzą się z zaczerwienieniem i łzawieniem oczu. Jednak występujący podczas alergii stan zapalny może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Najczęstszym z nich jest zapalenie spojówek związane z pyłkowicą. Inne schorzenia występujące w wyniku powikłań alergicznych to: całoroczne alergiczne zapalenie spojówek, wiosenne zapalenie spojówek i rogówki, atopowe zapalenie spojówek i rogówki oraz olbrzymiokomórkowe zapalenie spojówek. Leczenie polega na unikaniu kontaktu z alergenem oraz miejscowym stosowaniu leków w postaci kropli.
Choroby tarczycy
Nadczynność, a konkretnie choroba Gravesa-Basedowa, może powodować wytrzeszcz gałek ocznych. Innymi rzadziej spotykanymi powikłaniami są zaburzenia ruchomości mięśni okoruchowych oraz uszkodzenia rogówki. Podstawą leczenia jest działanie ukierunkowane na chorobę podstawową, ponieważ łagodne zmiany i objawy ustępują po unormowaniu funkcjonowania trzustki.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Mało kto kojarzy to schorzenie z oczami. Często problemy ze wzrokiem są jednym z pierwszych objawów RZS. Stan zapalny może łatwo się rozprzestrzeniać i powodować perforację gałki ocznej, zapalenie rogówki i zespół suchego oka.
Sarkoidoza
Bardzo często w przebiegu tej choroby obserwuje się nacieki z komórek zapalnych zlokalizowane w wielu częściach ciała, w tym na oczach. Mogą powodować one zapalenie spojówki lub nadtwardówki, a także zapalenia błony naczyniowej, ciała szklistego i zmian w obrębie naczyń siatkówki. Zmiany mogą pojawić się również w obrębie nerwu wzrokowego.
Bardzo wiele schorzeń może wpływać na wzrok. Nieleczone prowadzą do poważnych uszkodzeń, a nawet ślepoty. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować żadnej choroby i rezygnować z leczenia.
Od redakcji:
Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.