Łzawienie, obrzęk i ból dolnej powieki, ropna wydzielina z oka – znasz te objawy? Często są bagatelizowane pomimo swojej uciążliwości. Najczęściej jest to oznaka stanów zapalnych tego organu, które w skrajnych przypadkach mogą skończyć się zabiegiem chirurgicznym, a nieleczone prowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Zapalenie kanalika powstaje wtedy, gdy dojdzie do zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła dolnego lub górnego kanalika łzowego. Uniemożliwia to przepływ łez do woreczka łzowego. Z kolei jego stan zapalny spowodowany jest niedrożnością dróg wyprowadzających do kanału nosowo-łzowego. W wyniku zastoju w gromadzącym się płynie namnażają się bakterie wywołujące stan zapalny. Innymi przyczynami blokowania przepływu łez i niedrożności kanału nosowo-łzowego są uchyłki woreczka łzowego, kamienie dróg łzowych lub urazy. Skłonność ta może być wrodzona i prowadzić do częstych stanów zapalnych oraz gromadzenia się ropy.

Na wystąpienie zapalenia kanalika i woreczka łzowego podatne są osoby pracujące w warunkach zapylenia, czyli rolnicy, ogrodnicy i pracownicy budowlani.

Objawy

Stan zapalny najczęściej dotyka jedną stronę, bardzo rzadko występuje obustronnie. Zarówno w przypadku zapalenia kanalika, jak i woreczka łzowego do charakterystycznych objawów należą zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk i ból. Delikatne dotknięcie lub ucisk oka powoduje wypływ wydzieliny lub ropy. Zapalenie może mieć przebieg przewlekły lub ostry. W skrajnych przypadkach może pojawić się nawet gorączka. Przy nagłym zaostrzeniu objawów, silnym bólu lub gorączce należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Postępowanie i leczenie

Konieczne jest usunięcie gromadzącej się wydzieliny i ropy. Można zrobić to samodzielnie przy pomocy czystego patyczka z watą. W niektórych przypadkach, kiedy ropa wydziela się samoistnie, należy szybko ją zebrać, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia. Duże złogi ropy mogą wymagać chirurgicznego usunięcia. O przeprowadzeniu zabiegu decyduje lekarz. Aby wyleczyć stan zapalny, trzeba rozpoznać drobnoustroje chorobotwórcze. W tym celu wykonuje się badanie mikroskopowe lub posiew wydzieliny. Zidentyfikowanie umożliwia rozpoczęcie celowanego leczenia farmakologicznego. Pomocne w trakcie niego będzie stosowanie ciepłych okładów i delikatny masaż dolnej powieki. Zapalenia nie można bagatelizować, ponieważ może się ono rozprzestrzenić na inne struktury oka lub opony mózgu.

Profilaktyka

Osoby mające ciągły lub częsty kontakt z pyłem i kurzem powinny w czasie pracy nosić szczelne okulary ochronne, a po jej zakończeniu dokładnie umyć okolice oczu. W przypadku osób, u których zdiagnozowano wcześniej omawiane schorzenia, konieczne są regularne kontrole u okulisty.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: