Na czas uprawiania letnich sportów, plażowania czy wieczornych wyjść do miasta wiele osób mających problemy ze wzrokiem decyduje się odłożyć w kąt okulary korekcyjne i wybiera bardziej komfortowe rozwiązanie, jakim są soczewki kontaktowe. Argumentem przemawiającym za tym jest fakt, że gwarantują one całkowitą swobodę i są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. Jakie soczewki więc wybrać na lato, aby cieszyć się dobrym wzrokiem i zdrowymi oczami w słoneczne dni?

Jednodniowe soczewki kontaktowe

Najlepszym rozwiązaniem na czas wakacyjnych wyjazdów są soczewki jednodniowe. Dlaczego? Po pierwsze, jest to kwestia pielęgnacji. Decydując się na jednodniowe soczewki kontaktowe, nie musisz brać ze sobą płynów do czyszczenia ani pojemniczków do przechowywania „kontaktów”. Po drugie, gwarantują one większą higienę. Piasek, olejek do opalania czy chlorowana woda mogą bez problemu dostać się do naszych soczewek, a nawet je uszkodzić. Pomijając już kwestię braku zapasowej pary, to w tym przypadku oczyszczenie szkieł z elementów drażniących oko może być wyjątkowo uciążliwe, a często i niemożliwe, co skutkuje dyskomfortem. Użytkując soczewki jednodniowe, mamy pewność, że zakładane codziennie soczewki kontaktowe są świeże, czyste i pozbawione ciał obcych. Dzięki temu możemy bez przeszkód i zmartwień korzystać z wakacyjnego wyjazdu.

A może soczewki nawilżające?

Dobrym wyborem na lato mogą okazać się również soczewki z czynnikiem nawilżającym. Wiatr, słońce i klimatyzacja przesuszają nasze oczy, zmniejszając tym samym komfort użytkowania szkieł kontaktowych. Dlatego też na ten upalny czas warto poszukać soczewek mających w swym składzie związki nawilżające. W tym celu dobrze jest rozejrzeć się za tymi silikonowo-hydrożelowymi o dużej przepuszczalności tlenu. Dzięki temu ochronimy nasze oczy przed wysuszeniem i zapewnimy im długotrwałe uczucie nawilżenia.

Najlepszy wybór na lato – soczewki z filtrem UV

W słoneczne letnie dni nie sposób zapomnieć o odpowiedniej ochronie oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Świetnym uzupełnieniem ochrony, jaką gwarantują nam dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne, są soczewki z filtrem UV. Co ważne, pomogą one ochronić wzrok nawet podczas pochmurnej pogody, kiedy to z reguły nie zakładamy okularów blokujących szkodliwe promieniowanie. Należy pamiętać, że również przez chmury przebija znaczna część promieni UV, narażając nasz wzrok na uszkodzenia. Ponadto szkodliwe promieniowanie jest nawet w 15% odbijane przez piasek i w 25% przez fale morskie. Dlatego też soczewki z filtrem UV to najlepszy wybór latem, gwarantujący kompleksową ochronę naszych oczu w każdej sytuacji, nawet tej pozornie niewymagającej noszenia okularów przeciwsłonecznych.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: