Zima to szczególnie wymagający czas dla naszego wzroku. Krótkie, pochmurne dni wymuszają dodatkowe, sztuczne oświetlenie. Mróz każe ogrzewać pomieszczenia i samochody, przez co wysuszamy powietrze. Do tego leżący śnieg odbija promienie słoneczne i razi nas w oczy. A na dodatek nie ma świeżych, letnich owoców, przez co nasza dieta staje się coraz bardziej uboga. Nie zapadajmy jednak w zimowy sen! Jest wiele sposobów, by zadbać o wzrok. Zobacz, jak wygląda zimowa ochrona oczu.
Jedz zdrowo dla oczu
Odpowiednia dieta wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie. Warto zwrócić uwagę na składniki w posiłkach, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku. Witaminy A, C i E to naturalne antyoksydanty. Pomagają one w walce z wolnymi rodnikami. Witamina A odpowiada za dobre widzenie w dzień i w nocy, jej niedobór prowadzi do kurzej ślepoty. Ponadto zapobiega wysuszaniu oka. Bogate w witaminę A są marchewki, masło, margaryna, jaja, wątroba, mleko, czerwona papryka oraz tran. Z kolei witamina C wzmacnia naczynia krwionośne oczu, umożliwia odpowiednie działanie fotoreceptorów. Witaminę C znajdziesz np. w pomidorach, kiszonej kapuście, owocach cytrusowych, jabłkach, brokułach i natce pietruszki. Ochronę przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej zapewnia witamina E. Posiadają ją ryby, migdały, orzechy laskowe i oleje.
Bardzo ważne w zimowej diecie są minerały: cynk i selen. Ten pierwszy przyczynia się do poprawnego widzenia barw i dostrzegania przedmiotów w ciemności. Selen ma silne działanie antyoksydacyjne. Minerały te znajdziesz w wątróbce, pestkach dyni, ostrygach, kakao, rybach i skorupiakach. Nie zapominajmy również o kwasach omega-3, które dostarczymy oczom spożywając tłuste ryby, owoce morza, oleje i orzechy. Warto także sięgnąć po zielone produkty, np brokuły, szpinak, sałatę i jarmuż, które zawierają luteinę i zeaksantynę – chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Podwójne nawilżenie
Bardzo ważne w czasie zimy jest odpowiednie nawilżenie oczu. Zalecamy nawadniać organizm od środka, a więc pić dużo wody. Jeśli jednak przebywasz bardzo często w suchym pomieszczeniu i dodatkowo pracujesz przed monitorem – Twoje oczy będą potrzebować dodatkowego nawilżenia. W tym celu użyj kropli nawilżających, najlepsze będą te bez konserwantów. Pamiętaj jednak, by stosować je według zaleceń, własnych potrzeb i trybu życia. Zwracaj uwagę również na mruganie, kiedy wpatrujesz się w ekran. Regularne mruganie zapewnia oczom naturalne nawilżenie.
Sztuczne światło
Zimą, kiedy dni są znacznie krótsze, zdecydowanie większą część naszej aktywności spędzamy przy sztucznym świetle. Jeśli dodatkowo dużo patrzysz na ekran monitora – rób często przerwy. Możesz na chwilę oderwać wzrok i skupić go na dali. Zrobić kilka ćwiczeń oczu, po to, by nie działało na oczy przez cały czas światło sztuczne, niebieskie, bijące z monitora. Ponadto zadbajmy o odpowiednie oświetlenie w domu, czyli bez dużych kontrastów. Sztuczne światło powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego, nie zbyt ostre ani zbyt słabe. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: “Oświetlenie dobre dla oczu”.
Zimowa ochrona oczu przed słońcem
Zima to bardzo niebezpieczna pora roku dla naszych oczu. Leżący śnieg odbija promienie słoneczne, które aż w 80% docierają do naszych oczu. Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych o tej porze roku. Słońce dociera nawet w pochmurne dni, a promienie odbijające się od śniegu są bardzo niebezpieczne dla naszego wzroku. Kierując pojazdem powinniśmy się dodatkowo zabezpieczyć przeciwko refleksom, które powstają na skutek odbicia światła od lodu. Szczególnie niebezpieczne promieniowanie słoneczne jest w górach. Miłośnicy nart i snowboardu powinni zawsze pamiętać o odpowiednio dobranych goglach – posiadających mocny filtr UV. Jeśli potrzebujesz stałej korekcji wzroku, pamiętaj, że także niektóre soczewki kontaktowe posiadają odpowiedni filtr, który dodatkowo chroni oczy przed promieniowaniem słonecznym. Soczewki są najwygodniejszym rozwiązaniem podczas sportów zimowych, ponieważ zapewniają swobodę i bez problemu założysz gogle narciarskie.
Od redakcji:
Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.