Oświetlenie to wbrew pozorom bardzo ważny aspekt naszej przestrzeni codziennej. Jeśli zadbamy o nie odpowiednio, nasze oczy będą należycie skupione, podczas pracy oraz wypoczęte w czasie snu. Warto dowiedzieć się, jaki rodzaj światła jest odpowiedni w danym pomieszczeniu oraz na co zwrócić uwagę kupując lampy. Dowiedz się, jak zaaranżować oświetlenie dobre dla oczu.

Przy jakim świetle pracować?

W pomieszczeniu, w którym potrzebujemy skupienia, gdzie pracujemy i spędzamy aktywnie czas, najlepsze będzie światło dzienne. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Część pomieszczeń, szczególnie w miejscach pracy – nie ma w ogóle dostępu do światła dziennego. W takiej sytuacji oświetleniem najbardziej sprzyjającym zdrowiu naszego wzroku będzie światło zbliżone do naturalnego. Takie światło dają żarówki o oznaczeniu 4000 Kelwinów. Kelwin to jednostka oznaczająca barwę światła, im wyższa wartość Kelwinów, tym barwa jest zimniejsza. Barwa powinna być neutralna, ponieważ taka pomaga w koncentracji i skupieniu.

Czas na odpoczynek

Ciągłe przebywanie w jasnym i zimnym, czy neutralnym oświetleniu, nie jest odpowiednie dla naszego wzroku – co za tym idzie –  i naszego samopoczucia. Dlatego w miejscu, gdzie odpoczywamy, w salonie, czy w sypialni, powinniśmy zamontować światło o cieplejszej barwie, które sprzyja relaksowi i daje odpocząć naszym oczom. Taki rodzaj światła uzyskamy za pomocą żarówek o oznaczeniu 2700 Kelwinów. Ponadto, warto pamiętać, by podczas snu zniwelować wszystkie źródła światła. Kiedy my uśniemy, nasze oczy mogą czuwać, przez co nie wypoczną należycie. Zasłoń wszelkie światło docierające z ulicy grubymi zasłonami, bądź dobrze zacieniającymi roletami. Wyłącz zbędne światła, takie jak np. lampka listwy podłączonej do prądu, albo migające światełko ładowarki.

Światło w łazience

Od światła w łazience oczekujemy zdecydowanie więcej. Ma służyć nam przy różnych czynnościach, wymagających innego oświetlenia. Na początek światło główne: w mniejszych pomieszczeniach wystarczy główna lampa podwieszana przy samym suficie, w większych możemy dodać punktowe, najczęściej ledowe światła. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na dwa miejsca w łazience: lustro i prysznic. Jeśli chcemy wykonać dobry makijaż, najlepszym oświetleniem będą boczne lampy, o barwie światła dziennego. Często stosuje się również oświetlenie nad lustrem, najważniejsze by unikać wszelkich lamp na przeciwko lustra, gdyż odbijające się w nim światło uniemożliwi swobodne przeglądanie się. Jeśli posiadamy prysznic w łazience, dobrze, by jego wnętrze było dostatecznie oświetlone. Przy przezroczystych szybach i małej łazience zazwyczaj wystarcza główne światło. Jednak jeśli posiadamy większą powierzchnię, bądź przyciemniane szyby, warto zadbać o dodatkowe oświetlenie w tym miejscu.
Szczególną uwagę zwracamy na rodzaj lamp. Wszystkie zamontowane w łazience powinny mieć zwiększoną odporność na wilgoć i parę wodną, a te najbliżej wanny czy umywalek – nawet na strumień wody.

Jak oświetlić pokój dziecka?

Pokój dziecka to wyzwanie oświetleniowe. Jest pokojem dziennym, sypialnią i wielkim placem zabaw. Warto, aby światła były różnorakie. Zadbajmy o oświetlenie dobre dla oczu, zbliżone do tego dziennego, jako główne źródło światła w pokoju. Ważne, żeby w pomieszczeniu znalazły się dodatkowe, niezależne światła. Na przykład malutkie światełka, które można zapalić przed snem, bądź do zabaw w półmroku. Te powinny być barwy ciepłej, sprzyjające również odpoczynkowi.  Warto przemyśleć wygląd dodatkowych lamp, mogą to być standardowe, stojące lampy, jednak dzieciom szczególnie przypadną do gustu te oryginalne, na przykład w kształcie balonów czy kuli. Będą nie tylko ciekawym źródłem światła, ale i ozdobą. Jeśli dziecko już czyta i uczy się przy biurku, musimy je dodatkowo oświetlić. Lampka powinna mieć białe, jasne światło, pomagające skupić wzrok. Jak już mowa o czytaniu, warto przy łóżku dziecka mieć dodatkową lampkę, co ułatwi rodzicom czytanie do snu. Należy zwrócić uwagę, by takie światło było ciepłej barwy, oświetlało bezpośrednio książkę, ale nie raziło dzieci.

Dlaczego rodzaj oświetlenia jest tak ważny?

Światło wpływa na nasz wzrok w znaczący sposób. Barwa zimna pomaga wyostrzyć spojrzenie, z kolei ciepła daje oczom nieco wytchnienia. Jest to szczególnie istotne dla naszego samopoczucia i jakości wykonywanych zajęć. Zdecydowanie lepiej i efektywniej będziemy pracować przy jasnym, białym świetle, ponieważ pomaga ono w skupieniu. Dostrzegając wyraźnie szczegóły podczas makijażu zrobimy go szybciej i bez frustracji, z uczuciem pewności, że na zewnątrz będzie wyglądał tak samo dobrze. Kiedy pozwolimy oczom odpocząć od mocnego światła, zwłaszcza płynącego z ekranów, unikniemy bólu oczu i głowy. Niwelując światło w czasie snu, pozwalamy naszym oczom na pełną regenerację.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: