Długie godziny spędzone przed ekranem monitora lub nad książką, zbyt krótki sen, a także długie trasy samochodowe negatywnie wpływają na ostrość widzenia. Przemęczone i nadwyrężone oczy często dodatkowo pieką, łzawią i są zaczerwienione. Wiele osób w takim momencie odruchowo sięga po suplementy mające zagwarantować poprawę. Szeroka oferta dostępnych suplementów może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać ten najlepszy? Czy w ogóle działają, czy to tylko kolejny chwyt marketingowy?

Największą popularnością cieszą się preparaty zawierające luteinę. Jest to organiczny związek należący do barwników roślinnych. Występuje m.in. w żółtku jaja, zielonych liściach warzyw oraz w żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach.

Luteina – jak działa?

Luteina to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Organizm nie jest w stanie jej wytworzyć dlatego musi być dostarczana wraz z dietą. Korzystnie wpływa na ostrość widzenia. Luteina jest silnym antyoksydantem i chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Odpowiedni poziom luteiny w organizmie zapobiega zwyrodnieniom i zmianom zachodzącym w oczach wraz z wiekiem. Zbyt niskie spożycie produktów zawierających luteinę może prowadzić do zwyrodnień plamki żółtej (AMD), co może objawić się jaskrą, zaćmą czy kurzą ślepotą.

Luteina charakteryzuje się kompleksowym działaniem. Korzystnie wpływa nie tylko na wzrok, ale również na kondycję skóry oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych.

Nie obserwuje się żadnych groźnych dla zdrowia skutków ubocznych stosowania luteiny. Nadmierne jej spożycie może objawić się zmianą odcienia skóry na brązowy lub pomarańczowy.

Luteina – dla kogo?

W pierwszej kolejności powinny profilaktycznie stosować osoby zagrożone AMD oraz te, u których w rodzinie występowały przypadki jaskry lub zaćmy. Luteina pomoże również osobom pracującym w pomieszczeniach ze sztucznym światłem, spędzającym długie godziny przed monitorem lub nad dokumentacją. Przyjmowanie luteiny poleca się również w retinopatii cukrzycowej oraz nadciśnieniowej oraz przy alergicznym zapaleniu spojówek. O właściwy poziom luteiny powinny dbać osoby pijące duże ilości mocnej kawy i herbaty, palące papierosy oraz te, które długo przebywają na słońcu lub często korzystają z solarium.

Luteina – na co zwracać uwagę przed zakupem?

  • Zawartość luteiny. Producenci suplementów z luteiną prześcigają się, który preparat będzie miał wyższą dawkę tego związku. W wyniku tego swoistego wyścigu na rynku dostępne są suplementy zawierające ponad 20 mg luteiny. W badaniach dowiedziono, że jej spożycie na poziomie 6- 15 mg dziennie skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia AMD.
  • Forma luteiny. Związek występujący w postaci krystalicznej jest lepiej przyswajalny przez organizm.
  • Dodatek zeaksantyny. Najlepiej jeżeli ich wzajemny stosunek wynosi 5:1. Takie połączenie charakteryzuje się wyższą skutecznością działania.
  • Dodatek tłuszczu. Luteina jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, dlatego aby było możliwe jej przyswojenie konieczna jest obecność niewielkiej ilości tłuszczu w tabletce. W przeciwnym wypadku suplement należy zażywać podczas posiłku, w którym występuje dodatek tłuszczu.

Wybierając suplement warto poszukać takiego, który dodatkowo będzie zawierał dodatek kwasów omega-3 i witaminy E. Oba związki dodatkowo wspierają i chronią oczy skutecznie zapobiegając zwyrodnieniom plamki żółtej.

Decydując się na zażywanie suplementów należy pamiętać, że powinny być one rozwiązaniem tymczasowym i doraźnym. Podstawą dbania o wzrok jest dobrze zbilansowana i różnorodna dieta oraz ćwiczenia oczu. Pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Suplementy należy stosować według zaleceń producenta, ponieważ nadmierne spożycie niektórych składników może wiązać się z przykrymi skutkami ubocznymi.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: