Wiele osób z wadą wzroku poszukuje alternatywnych metod jej korygowania. Jednakże często zdarza się, że każda z nich jest uciążliwa. Jeśli jesteś krótkowidzem, nie przepadasz za okularami, nie możesz nosić soczewek w ciągu dnia, a chirurgiczne leczenie wzroku Cię nie przekonuje, ortokorekcja jest właśnie dla Ciebie.
Ortokorekcja sposobem na krótkowzroczność
Ortokorekcja to metoda niechirurgicznego leczenia wad wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Dzięki soczewkom ortokorekcyjnym jesteśmy w stanie pozbyć się przede wszystkim krótkowzroczności (do -6 dioptrii), ale także niedużej nadwzroczności (+1,75 dioptrii) i astygmatyzmu (do -2,75 dioptrii). Co więcej, ortosoczewki są najlepszą metodą kontroli postępu krótkowzroczności. Dzięki nim jesteśmy w stanie zahamować narastanie tej wady wzroku lepiej niż podczas korzystania ze zwykłych soczewek kontaktowych czy okularów.
Jak to działa?
Krótkowzroczność pojawia się na skutek wydłużenia się gałki ocznej, bądź uwypuklenia rogówki. Dlatego też, dzięki specjalnym soczewkom ortokeratolicznym, możemy wpływać na kształt rogówki, modelując ją i spłaszczając tak, aby zmienić przednią krzywiznę oka. Ortosoczewki wykonane są ze specjalnego, gazoprzepuszczalnego i sztywnego materiału. Dopasowuje się je indywidualnie do kształtu i rozmiaru gałki ocznej. Co ważne, szkieł ortokorekcyjnych nie stosuje się tak samo jak zwykłych soczewek. Zakłada się je noc, dzięki czemu możliwe jest ostre widzenie w ciągu dnia, nawet do 18 godzin. Aby ustabilizować swoją wadę wzroku, należy używać soczewek ortokorekcyjnych regularnie, aż po pewnym czasie będziemy mogli odstawić je na część dni tygodnia i używać co drugi, trzeci dzień. Niestety, przy pomocy ortosoczewek, możemy jedynie zapobiec narastaniu wady wzroku, podczas gdy jej trwałe wyleczenie jest niemożliwe.
Dla kogo soczewki ortokeratoliczne?
Z ortokorekcji mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej 10. roku życia. Będzie ona świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za okularami, lecz nie mogą nosić soczewek w ciągu dnia. Dlatego też, najbardziej zadowoleni z ortokorekcji będą sportowcy oraz osoby pracujące w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach. Polecana jest ona także dzieciom i młodzieży, ze względu na wysoką skuteczność w hamowaniu rozwoju krótkowzroczności. Jednakże, nie każdy może skorzystać z tej metody korekcji wady wzroku. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do przeprowadzenia ortokorekcji. Jeśli posiadasz stany zapalne oczu, zwyrodnienie lub zakażenie rogówki, stożek rogówki, jaskrę, zaćmę, a także zespół suchego oka, ortosoczewki nie są dla Ciebie.
Dlaczego warto?
Ortosoczewki są całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Nie uszkadzają one rogówki i nie powodują dyskomfortu. Po około 3 tygodniach od ich odstawienia, rogówka wraca do pierwotnego kształtu. Te same soczewki ortokeratoliczne możemy stosować nawet przez dwa lata. Dzięki nim możemy cieszyć się ostrym widzeniem, bez konieczności stosowania w ciągu dnia ograniczających nas okularów, czy soczewek kontaktowych. Należy jednak pamiętać, że soczewki są produktem medycznym, który w niektórych krajach jest przepisywany na receptę, dlatego ich wybór musi być konsultowany z lekarzem okulistą.
Od redakcji:
Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.
Bibliografia:
- AllAboutVision.com
- Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
Ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek produkt nie likwiduje wady na stałe, pomaga tylko na krótkowzroczność i jest niestety dosyć drogi. Zauważyłam poprawę wzroku po zmianie diety, wprowadzeniu większej ilości ryb, szafranu i warzyw. Na wzrok jeszcze dobra jest luteina, to też dobre rozwiązanie na niewielką korekcję i zapobieganie pogłębianiu wady. Ciekawy skład ma lutezan, dodatkowo z cynkiem, drugie opakowanie za mną