Pierwsze tygodnie wiosny za nami. Wiele z nas zaplanowało już wiosenne porządki i wycieczki. Ta słoneczna pora roku to także idealny czas na poświęcenie większej uwagi naszym oczom. Mamy dla Ciebie 5 sposobów na to, jak możesz zatroszczyć się o swój wzrok wiosną.

1. Noś okulary przeciwsłoneczne

Większość z nas kocha słońce. Dlatego też, na wiosenne wycieczki i spacery nie zapomnij zabrać ze sobą okularów z filtrami UVA i UVB. Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe może być bardzo niebezpieczne dla naszych oczu. Powoduje ono poważne choroby, takie jak zaćma, czy degeneracja plamki żółtej. Co więcej, promienie UV uszkadzają cienką i delikatną skórę wokół oczu, powodując jej szybsze starzenie się.
Jeśli chodzi o kolor soczewek – możesz śmiało eksperymentować. Jednakże wielu ekspertów uważa, że dla osób z krótkowzrocznością najlepsze będą okulary ze szkłami kolorze brązowym, dalekowidze powinni wybrać te o zabarwieniu zielonym, a chorujący na jaskrę lub bielactwo – w pomarańczowym.

2. Uważaj na zapalenie spojówek

Wiosna to pora roku, która nie oszczędza alergików. Swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie oczu to nierzadko objawy alergicznego zapalenia spojówek. Jeśli więc dopadło ono i Ciebie, zaopatrz się w odpowiednie krople do oczu. Mogą to być te przeciwalergiczne lub tzw. sztuczne łzy. Pomogą uporać się z dyskomfortem spowodowanym alergią. Jeśli jesteś alergikiem i nosisz soczewki, w okresie największego pylenia wybierz te jednodniowe. Zakładanie codziennie nowej, czystej soczewki pomoże Ci uchronić się przed zapaleniem spojówek. Jednakże, jeśli już na nie zachorujesz, nie stosuj w ogóle szkieł kontaktowych. W przeciwnym razie możesz nabawić się jeszcze większego podrażnienia oka.

3. Zadbaj o odpowiednią dietę

W okresie przesilenia wiosennego możemy odczuwać osłabienie całego organizmu. Ogólnemu, złemu samopoczuciu, towarzyszą nierzadko problemy ze wzrokiem. Wiosną warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Sięgnij więc po warzywa i owoce, posiadające witaminę A, która nie tylko wzmocni Twój wzrok, ale także uchroni Cię przed wysychaniem oczu i zapaleniem spojówek. W Twoim codziennym menu nie powinno zabraknąć marchewki, wątróbki, jajek i ryb. Nie zapomnij także o produktach bogatych w witaminę C. Jest ona nie tylko jednym z najlepszych przeciwutleniaczy, ale także zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej, które może spowodować szkodliwe promieniowanie UV. Do swojego jadłospisu włącz więc cytrusy, brokuły i kiszoną kapustę. Jednym ze składników, które mają zbawienny wpływ na nasz wzrok jest także luteina. Możemy ją znaleźć w szpinaku, liściach rzepy, czy jarmużu. Luteina znajduje się w siatkówce, w związku z czym jest ona niezbędnym elementem umożliwiającym prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Dostarczając naszym oczom luteinę, zabezpieczamy je przez zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej, a także problemami z widzeniem wywołanymi wiekiem.

4. Wesprzyj się suplementami

Jeśli nie masz czasu układać codziennego jadłospisu na zdrowy wzrok, sięgnij po suplementy diety, jak np. luteina, czy zestaw witamin przeznaczony specjalnie dla ochrony oczu. Organizm po zimie, często jest „głodny” witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Dlatego też, wiosna do idealny czas na ich suplementację.

5. Idź na spacer

Zdarza się, że większość z nas całe dnie spędza w zamkniętych pomieszczeniach. Do tego możemy dodać pracę przed komputerem lub w sztucznym oświetleniu. Z racji tego, że wiosną dni robią się coraz dłuższe, warto do codziennych aktywności włączyć spacery. Mają one bowiem zbawienny wpływ na nasz wzrok. W związku z tym, że z reguły cały dzień wykonujemy pracę wzrokową z bliska, nasz wzrok jest spragniony patrzenia w dal. Zaczynają się wtedy problemy z łapaniem ostrości i ogólnym osłabieniem oczu prowadzące do pojawienia się krótkowzroczności. Dlatego też, tak ważne jest, aby dać oczom popatrzeć gdzieś dalej przed siebie. To pozwoli im odpocząć, gdyż robią to bez wysiłku, a my dłużej będziemy cieszyć się dobrym wzrokiem.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.