Coraz większe zanieczyszczenie środowiska i zwiększająca się w nim ilość czynników drażniących powodują, że alergia staje się powszechniejszym problemem. Oprócz znanych każdemu pyłków roślin czy kurzu, alergeny możemy znaleźć niemalże wszędzie – w pożywieniu, środkach czystości, czy kosmetykach. Należy pamiętać, że alergia jest schorzeniem, które nie dotyka wyłącznie dróg oddechowych czy skóry, ale także bardzo często atakuje nasze oczy. 

Alergia – czym to grozi?

Alergia jest reakcją zapalną organizmu, wywołaną przez różnego rodzaju alergeny i czynniki drażniące, będąca jego niewłaściwą reakcją obronną na czynniki, które są dla niego obojętne. Głównymi objawami alergii oczu są swędzenie, łzawienie, pieczenie, ból, obrzęk oraz przekrwienie i zaczerwienienie oczu, a  także uczucie piasku pod powiekami, czy światłowstręt. Ponadto, objawom tym mogą towarzyszyć bóle głowy, katar, kaszel, a nawet pogorszenie widzenia. Zapalenie alergicznie oczu najczęściej dotyka spojówkę, rogówkę i powiekę. Rzadziej może obejmować tęczówkę, siatkówkę i naczyniówkę. Alergia oczu jest silnie skorelowana z alergią dróg oddechowych oraz atopowym zapaleniem skóry. Najpopularniejszymi chorobami alergicznymi oczu są: alergiczne zapalenie spojówek, wypryskowe zapalenie oka, kontaktowe zapalenie skóry powiek oraz atopowe zapalenie rogówki i spojówek.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek to jedna z najpopularniejszych dolegliwości cywilizacyjnych. Może przyjmować 3 formy: ostre (trwające do 48 godzin), okresowe (w okresie pylenia roślin) i przetrwałe, całoroczne (gdy alergeny drażniące oko występują przez cały rok). Alergiczne zapalenie spojówek objawia się przede wszystkim silnym swędzeniem, obrzękiem i zaczerwienieniem oczu. Chory może mieć także popuchnięte powieki oraz wysięk z oka.  Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, od razu udaj się do lekarza. Pomocne w łagodzeniu zapalenia spojówek jest także przemywanie oczu wodą lub solą fizjologiczną. Pamiętaj też, aby, na tyle, na ile to możliwe, wyeliminować ze swojego otoczenia wszelkie alergeny.

Alergia a soczewki

Objawy alergii, takie jak pieczenie, swędzenie czy łzawienie oczu, często powodują dyskomfort i utrudniają noszenie szkieł kontaktowych. Jednak, jeśli jesteś alergikiem nie musisz całkowicie z nich rezygnować. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku, będzie wybór soczewek jednodniowych. W przypadku szkieł kontaktowych miesięcznych czy dwutygodniowych, w trakcie ich noszenia na powierzchni soczewki kumulują się wszelkie alergeny oraz inne czynniki drażniące oko. Zakładając codziennie nową, czystą soczewkę jednodniową, eliminujemy do minimum ryzyko podrażnień oka. Co więcej, nie wymagają one konieczności używania płynów czyszczących czy pielęgnacyjnych, które również mogą dodatkowo podrażniać wrażliwe oczy alergika. W przypadku silnego nasilenia alergii, wspomóż się kroplami do oczu – przeciwalergicznymi lub nawilżającymi. Warto także skrócić czas noszenia soczewek kontaktowych, a wychodząc z domu zawsze zabierać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowe podrażnienie oczu może powodować również dym papierosowy, dlatego też w przypadku alergii, najlepiej jest odstawić palenie papierosów. Jednakże, trzeba pamiętać, że w razie zachorowania na zapalenie spojówek, na ten czas należy całkowicie zrezygnować z noszenia szkieł.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: