Chyba większość z nas kocha kąpiele słoneczne. Gdy zza chmur wychodzi słońce, jesteśmy bardziej radośni i chętniej spędzamy czas na dworze. Jednak w słoneczne dni nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W przeciwnym razie możemy nabawić się wielu poważnych schorzeń.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Jedną z najpoważniejszych chorób, jakie wywołuje słońce, jest zwyrodnienie plamki żółtej. Uszkodzenia odpowiedzialnego za widzenie centralne tego punktu w oku, będącego częścią siatkówki, może skutkować częściową, a nawet całkowitą utratą wzroku. Rozwój AMD w większości przypadków uwarunkowany jest genetycznie. Jednak coraz częściej jako jego przyczynę wskazuje się szkodliwe, emitowane przez słońce promieniowanie UV. Pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o zwyrodnieniu plamki żółtej, są: niewyraźne widzenie liter, zniekształcenie widzianych przedmiotów, tzw. mroczek centralny (ciemna plamka na środku obrazu), słaba ostrość widzenia czy też problemy z odróżnianiem barw. Niestety, nie ma obecnie skutecznego remedium na pozbycie się AMD. Możliwe jest jedynie zatrzymanie postępowania tej choroby poprzez stosowanie odpowiedniej diety, suplementację witamin, ochronę oczu przed promieniami UV i leczenie farmakologiczne.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka, nazywany także popularnie „suchym okiem”, to również schorzenie powstające m.in. na skutek nadmiernej ekspozycji oczu na słońce. Objawia się on niedostatecznym wydzielaniem łez bądź nieprawidłowościami w ich składzie, a tym samym pieczeniem, bólem i zaczerwienieniem oczu, uczuciem piasku pod powiekami, światłowstrętem, a nawet nadmiernym łzawieniem. Efektem występowania syndromu suchego oka jest niedostateczne nawilżenie spojówki i rogówki, przez co oczy są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje, zakażenia i gorzej reagują na czynniki drażniące. Do najczęstszych metod leczenia zespołu suchego oka zalicza się stosowanie nawilżających kropli do oczu, tzw. sztucznych łez. Ważne jest także unikanie klimatyzowanych, zapylonych czy zadymionych pomieszczeń, a także ochrona oczu przed słońcem i wiatrem.

Zaćma

Przebywając na słońcu bez odpowiedniej ochrony, możemy doprowadzić do uszkodzenia soczewki oka, co w konsekwencji bardzo często jest impulsem do rozwinięcia się zaćmy. Częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki jest bardzo często wywoływane przez promieniowanie ultrafioletowe. Niestety, rozwojowi zaćmy bardzo często nie towarzyszą żadne objawy, przez co jej zdiagnozowanie jest niezwykle trudne. Jej postęp można zatrzymać farmakologicznie – stosując odpowiednie leki w postaci kropli do oczu – bądź operacyjnie.

Reakcje alergiczne

Oprócz wymienionych wyżej chorób długotrwałe kąpiele słoneczne mogą skutkować także pojawieniem się reakcji alergicznej oczu. Objawia się ona z reguły obrzękiem powiek i ich zaczerwienieniem, swędzeniem i łzawieniem oczu. Dlatego też jednym ze skutków ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe może być zapalenie spojówek wywołujące owrzodzenie rogówki, które z kolei może okazać się wyleczalne wyłącznie w wyniku zastosowania antybiotyków, a nawet ingerencji chirurgicznej.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia:

  • myDr.com.au
  • M. Niżankowska. Podstawy okulistyki. Volumed. Wrocław 2000