Soczewki kontaktowe regularnej wymiany wymagają codziennej pielęgnacji. Zaliczamy do nich soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne i inne. Kiedy należy czyścić poszczególne soczewki? Jak długo trzymać je w pojemniku z płynem? Jakiego płynu używać dla danych soczewek? Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja soczewek.

Jak często czyścić soczewki?

Przede wszystkim pamiętaj, aby dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania soczewek. Znajdziesz w niej informacje dotyczące czasu wymiany i pielęgnacji danych soczewek. Z reguły wystarczą około 4 godziny przechowywania soczewek w specjalnym płynie, jednak zazwyczaj zostawiamy je na całą noc w pojemniku. Miękkie soczewki regularnej wymiany czyścimy codziennie. Wyjątkiem są soczewki na NOC I DZIEŃ, których wymiana i częstotliwość pielęgnacji będzie dokładnie zaznaczona na ulotce. Może to być co kilka/kilkanaście nocy.

Jak długo można trzymać soczewki w pojemniku z płynem?

Maksymalny czas przechowywania soczewek  w płynie dezynfekującym jest dokładnie podany dla każdego płynu. Zazwyczaj jest to okres do 3 dni. Po tym czasie należy zmienić płyn, jeśli soczewki mają nadal być przechowywane. Pamiętaj, że przechowywanie w płynie nie wydłuża ważności soczewek. Czas bezpiecznego użytkowania liczymy zawsze od momentu otwarcia opakowania.

Czym czyścić soczewki kontaktowe?

Pamiętaj, aby swoje soczewki zawsze czyścić i przechowywać w specjalnym płynie do soczewek. Dla każdego modelu soczewek są dedykowane odpowiednie płyny. Najważniejsze, aby nie płukać w wodzie – zarówno soczewek, jak i pojemnika do przechowywania. Woda może zawierać cząsteczki kamienia i inne, które mogą osiąść na soczewce i być wyczuwalne na oku. Płyny są tak przygotowywane, aby podtrzymywać odpowiednie właściwości soczewek.

Pielęgnacja soczewek krok po kroku

  • Przed dotknięciem oczu, soczewek kontaktowych lub pojemnika zawsze umyj ręce i osusz w bezpyłowy ręcznik.
  • Wypełnij obie komory pojemnika na soczewki świeżym płynem
  • Zawsze zaczynaj zdejmowanie i zakładanie soczewek od tego samego oka, aby nie pomylić soczewek
  • Zaraz po zdjęciu soczewki rozpocznij jej czyszczenie
  • Umieść soczewkę na dłoni i stosując kilka kropel płynu dezynfekującego wyczyść powierzchnię soczewki, delikatnymi, kolistymi ruchami.
  • Przepłucz soczewkę starannie płynem
  • Włóż czystą soczewkę do pojemnika i zamknij go.
  • Pozostaw soczewki w pojemniku na minimum 4 godziny (najlepiej na noc).
  • Pielęgnacja soczewek musi być powtarzana codziennie wieczorem, chyba że na ulotce są inne informacje (w przypadku soczewek Na noc i dzień)

Ważne!

Pamiętaj o czyszczeniu pojemnika. Zawsze wylej zużyty płyn. Przemywaj pojemnik tylko płynem do pielęgnacji soczewek, nigdy wodą. Umyty pojemnik pozostaw do wyschnięcia. Wymieniaj go raz na miesiąc.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: