Zastanawiasz się, czy to czas na wizytę u okulisty? Sprawdź, czy Twój wzrok potrzebuje badania kontrolnego. W naszym artykule znajdziesz najczęstsze objawy, które sugerują o wizycie u lekarza okulisty. Zadbaj o swój wzrok — idź na wizytę kontrolną!
Objawy, które świadczą o konieczności wizyty u okulisty:
- Częste mruganie — mrugasz ciągle, zauważalnie więcej niż zazwyczaj
- Mrużenie oczu — na przykład podczas czytania książki, czy oglądania telewizji
- Nagłe, niewyraźne widzenie
- Stany zapalne powiek i spojówek — zwłaszcza, kiedy stany zapalne się powtarzają
- Bóle głowy
- Zaburzenia pola widzenia — pojawiające się plamki lub błyski, połączone z zaburzeniami widzenia
- Nieprawidłowa ocena odległości
- Odsuwanie książki podczas czytania
- Nadwrażliwość na światło
- Łzawienie oczu bez przyczyny
Jak często badać wzrok?
Jeśli Twoje oczy są zdrowe, wizyty kontrolne powinny odbywać się nie rzadziej niż co dwa lata. W ciągu tego okresu mogą nastąpić niektóre zmiany w oku, dlatego warto poddać się badaniu, by lekarz wykluczył ewentualną chorobę.
Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe — wizyty powinny odbywać się częściej, zgodnie z zaleceniami Twojego okulisty.
Gdy mamy w rodzinie osoby obciążone chorobami wzroku, jesteśmy bardziej narażeni na podobne wady wzroku, przez wzgląd na powiązania genetyczne. Dlatego szczególnie ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań wzroku raz do roku.
Okulistę powinny odwiedzić również wszystkie osoby po 40 roku życia. Wraz z wiekiem mogą rozwijać się choroby oczu i pogłębiać wady.
Od redakcji:
Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.