Zastanawiasz się, czy to czas na wizytę u okulisty? Sprawdź, czy Twój wzrok potrzebuje badania kontrolnego. W naszym artykule znajdziesz najczęstsze objawy, które sugerują o wizycie u lekarza okulisty. Zadbaj o swój wzrok — idź na wizytę kontrolną!

Objawy, które świadczą o konieczności wizyty u okulisty:

  1. Częste mruganie — mrugasz ciągle, zauważalnie więcej niż zazwyczaj
  2. Mrużenie oczu — na przykład podczas czytania książki, czy oglądania telewizji
  3. Nagłe, niewyraźne widzenie
  4. Stany zapalne powiek i spojówek — zwłaszcza, kiedy stany zapalne się powtarzają
  5. Bóle głowy
  6. Zaburzenia pola widzenia — pojawiające się plamki lub błyski, połączone z zaburzeniami widzenia
  7. Nieprawidłowa ocena odległości
  8. Odsuwanie książki podczas czytania
  9. Nadwrażliwość na światło
  10. Łzawienie oczu bez przyczyny

Jak często badać wzrok?

Jeśli Twoje oczy są zdrowe, wizyty kontrolne powinny odbywać się nie rzadziej niż co dwa lata. W ciągu tego okresu mogą nastąpić niektóre zmiany w oku, dlatego warto poddać się badaniu, by lekarz wykluczył ewentualną chorobę.

Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe — wizyty powinny odbywać się częściej, zgodnie z zaleceniami Twojego okulisty.

Gdy mamy w rodzinie osoby obciążone chorobami wzroku, jesteśmy bardziej narażeni na podobne wady wzroku, przez wzgląd na powiązania genetyczne. Dlatego szczególnie ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań wzroku raz do roku.

Okulistę powinny odwiedzić również wszystkie osoby po 40 roku życia. Wraz z wiekiem mogą rozwijać się choroby oczu i pogłębiać wady.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: