Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów. Jednakże, ich niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do poważnych infekcji oka i problemów ze wzrokiem. Jakie błędy najczęściej popełniają użytkownicy szkieł kontaktowych?

Brak odpowiedniej higieny

Często zdarza się, że osoby noszące szkła kontaktowe nie dbają o odpowiednią higienę ich użytkowania. Brak sterylności podczas stosowania szkieł niesie za sobą ryzyko wystąpienia zakażenia oka. Pamiętaj, aby każdorazowo przed założeniem i ściągnięciem soczewek kontaktowych dokładnie umyć i osuszyć ręce. W przeciwnym razie, do oka mogą dostać się drobnoustroje i spowodować jego zakażenie. Bardzo ważna jest także higiena podczas wykonywania makijażu oraz demakijażu. Makijaż należy nakładać dopiero po założeniu soczewek, nigdy przed. Z kolei, w przypadku demakijażu, przed jego wykonaniem konieczne jest zdjęcie szkieł. W innym przypadku, do oka mogą dostać się resztki kosmetyków i bakterie, które potrafią nie tylko je podrażnić, ale również zabrudzić soczewkę. Nosząc zanieczyszczone szkła możemy doprowadzić do przesuszenia się rogówki oka.

Niewłaściwa pielęgnacja i czyszczenie

Bywa, że zamiast płynu do czyszczenia soczewek, przepłukujemy szkła kontaktowe zwykłą wodą. Niestety, takie postępowanie nie usunie z nich wszystkich zanieczyszczeń, a co więcej, może spowodować odkształcenie się szkieł. Ponadto, woda spłukuje z soczewek nawilżający film i sprawia, że stają się one suche. Pozbawiona nawilżenia soczewka, może przykleić się do oka, a tym samym chcąc ją później ściągnąć możemy doprowadzić do podrażnienia i zarysowania rogówki. Co więcej, pamiętaj o tym, aby po każdym użyciu soczewek przepłukać pojemniczek na szkła. Przed każdorazowym ściągnięciem soczewek z pojemniczka wylej stary, a wlej nowy płyn. Nie uzupełniaj pozostałego w nim starego płynu, nowym – straci on swoje właściwości. Kontroluj także datę ważności płynów do soczewek, których używasz. Z kolei, pojemnik na soczewki warto wymienić raz na 3 miesiące.

Spanie w soczewkach i ich przenoszenie

Jeśli kładziesz się spać, nie zapomnij o wcześniejszym zdjęciu szkieł kontaktowych. Spanie w soczewkach może być powodem wystąpienia licznych powikłań ze wzrokiem oraz stanów zapalnych oczu. Oprócz standardowego podrażnienia i suchości oka, skutkiem spania w szkłach może być zapalenie rogówki, a nawet trwałe uszkodzenie wzroku. Podobnie dzieje się w przypadku zbyt długiego czasu użytkowania soczewek. Noszenie szkieł zbyt długo i nieściąganie ich przez kilkanaście godzin sprawia, że stają się one suche, a tym samym podrażniają nasze oczy i powodują ich ból, mogąc doprowadzić do zespołu suchego oka oraz zranienia i niedotlenienia rogówki. Inaczej jest w przypadku soczewek całodobowych, które przeznaczone są do ciągłego noszenia w dzień oraz w nocy nawet przez 30 dni. Nie są one jednak polecane dla alergików.

Nieprzestrzeganie terminu wymiany szkieł

Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać terminu wymiany soczewek oraz pilnować daty ważności płynów pielęgnacyjnych i czyszczących. Szkła powinno się nosić wyłącznie tyle, ile jest zalecane przez producenta. Dlatego też, soczewki jednodniowe można użytkować tylko jeden dzień, a soczewki miesięcznie nie dłużej niż miesiąc. W innym wypadku możemy sobie poważnie zaszkodzić. Po pierwsze, soczewki które nosimy podlegają eksploatacji i zużywają się. Po drugie, materiał, z którego są zrobione po czasie traci swoje właściwości. W związku z tym noszenie szkieł po wyznaczonym do tego terminie może skutkować wystąpieniem podrażnień oczu oraz problemów ze wzrokiem, a nawet jego uszkodzeniem.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia:

  • AllAboutVision.com
  • Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.